Tvar historie
Jestli obraz vydá za tisíc slov, za kolik pak musí vydat animace? Nejspíš to nebude málo. Zase jsem se díval na pohyblivé mapy, které se před očima mění a poskytují pohled na průběh dějin. Třeba tahle mapuje celou historii lidstva, civilizací a říší od roku 200000 před naším letopočtem do současnosti a jde o zcela fascinující dílo – Čingischán, perská říše, Alexandrovy výpady, Indo-řecké království1 , Řím, Umajjovský chalífát, Reconquista, kolonizace nového světa, dělení Afriky – historie lidstva jako na dlani, můžete ji zkoumat jako kolonii bakterií v Petriho misce.
Nejzajímavější na tomto globálním pohledu je, že jasně ukazuje, jak historie probíhala souběžně. Je vidět, co se ve stejných letech dělo v kolébkách civilizací Sumeru, Egyptě, Indii, Číně, nebo ostatních „zaostalých“ oblastech jako dlouhou byla Evropa a Amerika. Jedna taková animovaná mapa poskytne lepší náhled než tisíc stránek wikipedie.
Super byl taky tenhle strategický pohled na východní frontu druhé světové války (rok 1941 a rok 1942). Přišel mi zajímavější než klasické válečné dokumenty bohatě prostříhané s dobovými záběry a vycpávky, aby naplnily stopáž. Pár minut videa poskytne kompletní náhled na postup vojsk osy, který mi připadá hodnotnější a zajímavější než tradiční způsoby info-tainmentu.
Ale možná jde jen o mojí předpojatost, protože jak jsem psal, mě fascinují mapy.
- Indo-řecké království, co to je zač? Vypadá to jako podivný hybrid a taky byl. Helenistický stát na území dnešního Afghánistánu a Pákistánu, kde došlo ke značnému synkretismu mezi helénistickými bohy a buddhismem.