k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Tvar historie

— k47

Jestli obraz vydá za tisíc slov, za kolik pak musí vydat animace? Nejspíš to nebude málo. Zase jsem se díval na pohyblivé mapy, které se před očima mění a poskytují pohled na průběh dějin. Třeba tahle mapuje celou historii lidstva, civilizací a říší od roku 200000 před naším letopočtem do současnosti a jde o zcela fascinující dílo – Čingischán, perská říše, Alexandrovy výpady, Indo-řecké království1 , Řím, Umajjovský chalífát, Reconquista, kolonizace nového světa, dělení Afriky – historie lidstva jako na dlani, můžete ji zkoumat jako kolonii bakterií v Petriho misce.

Nejzajímavější na tomto globálním pohledu je, že jasně ukazuje, jak historie probíhala souběžně. Je vidět, co se ve stejných letech dělo v kolébkách civilizací Sumeru, Egyptě, Indii, Číně, nebo ostatních „zaostalých“ oblastech jako dlouhou byla Evropa a Amerika. Jedna taková animovaná mapa poskytne lepší náhled než tisíc stránek wikipedie.

Super byl taky tenhle strategický pohled na východní frontu druhé světové války (rok 1941rok 1942). Přišel mi zajímavější než klasické válečné dokumenty bohatě prostříhané s dobovými záběry a vycpávky, aby naplnily stopáž. Pár minut videa poskytne kompletní náhled na postup vojsk osy, který mi připadá hodnotnější a zajímavější než tradiční způsoby info-tainmentu.

Ale možná jde jen o mojí předpojatost, protože jak jsem psal, mě fascinují mapy.


  1. Indo-řecké království, co to je zač? Vypadá to jako podivný hybrid a taky byl. Helenistický stát na území dnešního Afghánistánu a Pákistánu, kde došlo ke značnému synkretismu mezi helénistickými bohy a buddhismem.
píše k47, ascii@k47.cz