k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

***Tech***

— k47

Pojďme se bavit o technologii.

K47čku už nějakou dobu pohání specializovaný generátor statických webů pojmenovaný asciiblog. Napsal jsem ho od nuly a je jako moje dítě—od pohledu odporné a natolik plné hacků a deformací, že nemůže samo přežít v nepřátelském světě. Ale zatím to funguje a to je hlavní. Po nás ať přijde potopa. Stěžejní myšlenkou je purismusabsolutně nutné minimum.

To se projevuje v tom, jak je kód asciiblogu napsán a také jaké generuje HTML stránky. Jde jen o asi 4800 řádků kódu (většina z nich ve Scale, malá část pak v PHP a JavaScriptu), který se spoléhá jen na tři externí knihovny. Kód je velice hustý a těžký, ne nutně nepřehledný, člověk/programátor/čtenář se přesto musí naladit na tu správnou mentální frekvenci, aby ty kryptografy dokázal pohodlně číst. Netvrdím, že jde o nějak excelentní programovou stať, ale jak už jsem jednou řekl: Funguje to pro mě.

Purismus a nutné minimum je také hnací síla, která udává podobu výsledným artefaktům. Webové stránky musejí být minimální, s nejmenší možnou komplexitou a velikostí, vše, co není třeba, je nutné ořezat. Nejde o minimalismus, to je samolibý umělecký proud, který oslavuje pustotu a redukci ad absurdum. Jen idioti, kteří jsou v dostatečně privilegované pozici, že si mohou dovolit oželet praktičnost, vychvalují minimalismus1 . Chci vygenerovat webovou stránku, která má co nejlepší poměr, balastu k užitečné informaci. To je motor, který obsesivní mysl žene do krajnosti. Třeba dneska jsem přidal nástroj pro minimalizaci CSS, který z každé stránky ořízne pár zbytečných bajtů, a optimalizoval úvodní stránku a odlehčil ji o 300 bytů. Vyplatí se to? Pravděpodobně ne. K47čka je už tak značně kompaktní a načítá se celkem svižně. Ale tady jde o princip. Jak jsem říkal: Technologický purismus a nic víc než nutné minimum. Nespokojím se s ničím horším. Je snadné dělat podprůměrné věci, které jen-tak-tak stačí, které jsou všední a nevýrazné, tak aspoň jednou chci udělat něco pořádně, pořádně ad absurdum.

Ok, abych se přiznal, nevím, jaká měla být pointa. Udělal jsem nějaké změny tady na k47čce, které by mohly o něco málo zrychlit načítání a chvíli jsem o tom bez cíle blábolil doufaje, že přijdu na nějakou pointu, ale ta se nedostavila, tak to tady zakončím třemi tečkami…


Pozn: stalkr je už také nějakou dobu poháněn mašinérií asciiblogu.


  1. Nejsem si úplně jistý, ale tohle může být relavantní.
píše k47, ascii@k47.cz