k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Svátky

24. 12. 2018 — k47

„Co budeš dělat o svátcích?“ zeptal se.

„Sundavat plastové bezpečností značky z kradeného oblečení,“ odpověděl jsem tak, aby to znělo jako vtip.

Ale vtip to nebyl. Člověk si nějak musí přilepšit a když bydlí uprostřed lesů, jeho stanoviště se čas od času stane překladištěm zboží pochybné provenience. Neptejte se, kde se vzalo, nepátrejte, kam poputuje, ignorujte přidušené mumlání vycházející z krabic, dívejte se jinam, vezměte si svůj podíl a snažte se zapomenout.

Ty plastová zařízení, která rozpoutají alarm, když s nimi vyjdete z obchodu ven (anglicky se jim říká security tag, jaké zní jejich oficiální české označení?), jsou mechanicky velice prosté, ale zároveň rafinované. Čtyři kuličky v něm drží čep se zářezy, který se nedá jednoduše vytáhnout. Když za něj zaberu, kuličky se zakousnou a tření zamezí extrakci. Když značku v obchodě sundavají, položí ji do důlku s magnetem, ten stáhne kuličky a čep se uvolní. Pokud ale nemáte speciální velice silný magnet, stačí použít dvě vidličky, sílu a štípačky. Pokud nehrozí poničení produktu, můžete to jednoduše rozmlátit kladivem. Jde přece jen o kus levného plastu.

Takže tak.

Ještě, než se odeberu prospat hrůzu konce roku, tři příznaky, že vánoce nejsou pro vás:

  1. Když někdo zabalil dar do bublinkové fólie, ta přinese víc potěšení než její obsah.
  2. Největší radost máte z toho, když strháte všechny obaly a cedulky z ponožek a roztřídíte je na plasty a papír pro recyklaci.
  3. Baví vás hlavně sundavat bezpečností značky z oblečení. Pochopitelně.
píše k47, ascii@k47.cz