k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

O něco málo lepší než Slovensko

14. 9. 2018 — k47

Kdysi jsem četl o rvačce algoritmů na amazonu. Zúčastnili se jí dva prodejci, kteří algoritmicky nastavovali ceny na základě cen konkurence. Jeden se snažil vyrovnat nejlepší ceny ostatních, druhý se vydával za více nóbl prodávajícího a nastavil cenu pár centů nad nejlepší nabídkou konkurence.

A protože jednu knížku prodávali jenom tito dva, roztočil se začarovaný kruh. První vyrovnal cenu, druhý přidal pár centů, první dorovnal, druhý přidal, dorovnal, přidal, dorovnal, přidal a najednou knížka stála tisíc dolarů. Přitom se cena navyšovala jen po mikroskopických krůčcích.

Tahle jen zpola zapamatovaná anekdota je dneska relevantní.

Před spaním jsem zase nepřítomně brouzdal různými wiki. Však to znáte, na libovolné wiki v levém sloupci kliknete na random articlevlny moře internetových encyklopedií vás vyvrhnou na pláže diktatur Asie. Tam strávíte několik hodin a dostanete se k tabulkám srovnávajícím jednotlivé státy v aspektech pokrokovosti. Ale tuhle věc už asi znáte, na k47čce je jí věnována kolonka wikidemie.

Hledal jsem v nich, jak jsme na tom my a jak je na tom Slovensko. Democracy Index: ČR 7.62, SR 7.16. Vedeme. Corruption Perceptions Index: ČR 46. pozice, SR 54. pozice. Vedeme. Henley Passport Index (do kolika zemí se můžeme vydat bez víza): ČR 182 zemí, SR jen 179 zemí. Jsme o trochu lepší. Human Development Index: ČR 27. pozice, SR 38. pozice. Vítězové. Education Index: Čechy na 15. místě, Slovensko až na devětadvacátém. Šampioni.

Občas v žertu navrhuji, že by motto našeho státu mělo být „O něco málo lepší než Slovensko.“ Ne o moc. Jen o nezbytné minimum. A stejně tak by to měli mít naši bratři, kteří z nějakého důvodu cítí nutnost mít dvě různá písmena L s čárkou.

A ono by to (hodně teoreticky) nebyla ani tak špatná strategie, jak demonstruje příklad na začátku. Kdyby existovaly dvě entity, které se snaží trumfnout, byť jen minimálně, mohlo by to nastavit pozitivní kurz. Nebo by se jedna z nich složila jako Sovětský Svaz.

Tak nic. Ono asi nebude možné vybudovat realistickou strategii na základě vtipu, anekdoty a pěti tabulek z internetu. (I když se nás současnost může snažit přesvědčit o opaku.)

píše k47, ascii@k47.cz