k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Semité, antisemité a anti-antisemité

24. 4. 2018 — k47

Před pár dny jsem se náhodou nachomýtl kolem dalšího průvodu. Šlo o akci stojící na třech nohách: 1) proti antisemitismu, 2) připomenutí obětí holokaustu, 3) oslavy 70 let od vzniku Izraele. Vizuálně šlo o moře Izraelských vlajek a zvukově o troubení na rohy nějakého zvířete. Jsem si zcela jistý, že to mělo náboženský podtext a nešlo jen o způsob, jak učinit celou operaci smyslově o něco zajímavější.

Musím říct, že Izraelská vlajka je přímo určená k nošení. Když ji má člověk na ramenou, hvězda Davidova mu spočívá přímo na zádech a to vypadá esteticky příjemně.

Pochod jsem malou chvíli sledoval, pár bloků prastarým městem, proplétal se uličkami a lidé procesí reflexině natáčeli na mobily1 , den jako každý jiný.

Za pár minut jsem zaslechl jednoho chlápka na ulici, jak říká „Hitlera na vás“. To mi zkazilo náladu. Proč? Proč máme tohle zapotřebí, takovouhle tupou nenávist? Ale možná to byl neo-nacista/fašista a měl jsem mu, jako uvědomělý občan vrazit ránu, jak to nějaký bezejmenný dobrodinec udělal s Richardem Spencerem. Proč ne?

Ale nebyl to jediný podivný kontrast. Jeden týpek z průvodu, který mával vlajkou Izraele měl na košili napsáno zastavíme nelegální imigraci, Zastavíme diktát EU. Jo připomeňme si všechno, co se stalo těmhle lidem v minulosti, ale téhle jiné skupině lidí nasrat. Trochu pomíchané sdělení. Solidarita na jedné straně, ale ne na druhé. Vždycky stačí málo, aby pocit z dobré věci zhořkl.


  1. Máme absolutní svobodu dělat, co jen chceme, celý svět, jsoucno a čas nám leží u nohou, ale my stále pořizujeme selfie. Proč? Proboha proč?
píše k47, ascii@k47.cz