k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nejrychlejší běžci nemají nic na nejpomalejší cyklisty

14. 11. 2018 — k47

Vrátil jsem se z cesty na kole a jako obvykle jsem na mapě změřil uraženou vzdálenost. Nikdy s sebou nemám žádné zařízení schopné měřit vzdálenost, rychlost nebo jiné kinetické parametry, dokonce i telefon nechávám doma v Cele. Teď jsem ale znal i čas cesty. Před prvním šlápnutím do pedálů jsem se podíval na hodiny a stejně tak i po tom, co se kola definitivně přestala točit. Výsledek: Průměrná rychlost 22 km/h.

Pro srovnání světový rekord maratonského běhu činí 2 hodiny 6 minut a pár vteřin, což odpovídá rychlosti 20 km/h. V tomto světle můj výkon nevypadá nijak atleticky nebo dokonce lichotivě. Někdo by mi téměř stačil po nohách.

Všechno je ale o perspektivě. Když se na to podívám z druhé strany, svědčí to o neuvěřitelné efektivitě kola jako dopravního prostředku – netrénovaný obézní amatér s jedinou funkční končetinou je na kole rychlejší než nejlepší z běžců této planety, těch super-mutantů z Keni kteří se rodí je jeden z miliardy, geneticky navržených k běhu na dlouhé vzdálenosti. A přesto je dám na starém kole za pár šupů. To není špatné.

Někde jsem četl, že průměrná rychlost dojíždějících cyklistů v Kodani v 15 kilometrů v hodině a jedna z firem doručující jídlo, zjistila, že její cyklističtí doručovatelé jsou ve městech vždy rychlejší než rozvozci v autech a někdy předeženou i jezdce na motorkách.

Není žádný důvod nejezdit na kole. Všichni bychom měli. Z jakýchkoli důvodů. Vážně.


+1: Motivační video

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz