k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nenadávejte svým budoucím přátelům

— k47

Znáte ten pocit, když vám někdo řekne, že něco nemůžete nebo nedokážete udělat a proto se do toho hned pustíte? Jo? Tak přesně tohle se v odborném slangu označuje jako reaktance. Jde o odpověď na omezení svobody a autonomie – když nemůžu provozovat některé činnosti, které jsem dříve mohl, jde o útok na mou osobu. Zatlačit zpátky je přirozené, i když to nemusí dávat smysl.

Stejné je to jako když Zemanovy voliče označíte za tupce a primitivy. Provedli jsme útok a příjemce zprávy se nepozastaví a nezačne přemýšlet „Možná mají pravdu, možná jsem se nechal svést falešnými argumenty, lží, taktikou rozdělení společnosti a taktickým manévrováním.“ Přirozená reakce je opak introspektivního zkoumání vlastních motivací, hodnot a názorů: „Sklapni, drž hubu.“ A jedna strana slovní onanie o morální nadvládu skončí zakopáním jedné strany hlouběji do již existujících pozic. Ale to všichni známe z vlastní zkušenosti, žeano? Není potřeba to nikomu připomínat, žeano? Žeano? (Jeden pohled na internetové verbální přestřelky a naděje se rozplývá, andělé pláčou, z plata vylamují dvě pilulky benza, polykají je nasucho a válejí se ve špinavých pohovkách a doufají, že tahle hrůza skončí a diskuze se vrátí do civilizovanějších mantinelů a přestane mít tak militantní tendence.)

Asi bych to měl ještě více zkondenzovat do Snadno Stravitelného Pravidla: „Pokud chcete změnit veřejný diskurz, neurážejte lidi, které chcete přetáhnout do svého tábora.“

Není to jednoduché, reakce odporu je velice silná. Sám jsem udělal ostudné věci. Ale aspoň jsem nikoho v reaktanci nezmlátil.


+1: Víte, co je opakem placeba? Nocebo. Placebo efekt, nejčastěji popsaný v lékařské praxi, má pozitivní účinky, když člověk věří, že je léčen a že by se měl uzdravovat. Funguje to i v jiných kontextech. Třeba když na kole vyčistím řetěz, připadá mi, že v sedle doslova létám, i když to nemá valný vliv na efektivitu přenosu síly ze svalů do pneumatik.

Nocebo efekt nastane, například když si pacient přečte příbalový leták a mentálně zpracuje obrovský seznam možných vedlejších účinků. Když zná, komplikace, které ho můžou potkat, může mu připadat, že jimi skutečně trpí. Přesně jako placebo jen naopak.

+2: Definice fašismu Umberta Eca (díky S.)

+3: Microwave auditory effect

+4: Jedinou výjimkou výše jsou fašisti a fašističtí sympatizanti. Těm naserte.

píše k47, ascii@k47.cz