k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nezaměstnaní programátoři

— k47

Že jde do tuhého, poznáme, až programátoři začnou zakládat odbory. To bude jasné znamení, že automatizace dosáhla značně pokročilé fáze.

Nemůžu se dočkat dne, kdy vývojáři začnou ve velkém ztrácet práci kvůli pokročilé automatizaci. Bude to v sobě mít jistou dávku ironie – skupina dělníků, kteří mají o své pozice, živobytí a možnost seberealizace nejmenší strach, protože oni stojí u technologického kormidla, a jak se zdá, musí to být právě oni, kteří vyautomatizují všechny ostatní, a najednou všechny tyto jistoty začnou být podrývány jejich vlastním úspěchem.

Pokud vám programátor, vývojář nebo jiný technologický dělník začne radit, co dělat, až vás automatizace učiní nepotřebnými (jako třeba, že si musíte najít jiný smysl života než je práce & povolání), můžete ho zvesela ignorovat. Jejich rady mají cenu prošlých zastavárenských lístků. Je to stejné, jako když bohatí konzervativci, kteří jako malí spali v pelechu z bankovek, měli nejlepší možný start do života, žijí život na vysoké noze a jejich ekonomické aktivity jsou tak intenzivní, že nikdy nemůžou spadnout na dohled hranici chudoby, radí nekvalifikovaným dělníkům bez peněz, které hrátky deregulace zanechaly v prachu cesty, jak žít své životy. Jedna skupina je natolik vzdálená té druhé, že jen stěží může pochopit jejich realitu, ale přesto má dost arogance a pocitu vlastních dokonalých schopností na to, že se cítí být v pozici radit milionům, kteří budou stižení automatizací v první vlně. Moudra od nich jsou stejně stupidní jako radit někomu s klinickou depresí, že brát život zveselanemá si to tak brát. Až se vám někdo svěří, že je vývojář, ████████████████████.

Ale to zabíhám. Automatizace, jo, automatizace. Dává smysl odstranit nutnou práci vývojářů, protože jsou zatraceně drazí. Zvláštní ironií by bylo, kdyby robota programátorů byla automatizována jako první, ne nutně kompletně, jde přece jen o celkem různorodou a okrajově kreativní práci, ale formou AI pomocníků, kteří by z dělníka kódu učinili skutečného 10× programátora. Představte si realitu kde google – firma s hodnotou víc jak 500 miliard dolarů – by zaměstnávala sto dvacet lidí, a ve facebooku by pracoval jen Zuck a dvanáct jidášů.

První případy programátorů, kteří prohrají v boji s pokrokem AI, budou pocházet z epicenter, kde do výzkumu AI proudí největší investice a probíhá intenzivní výzkum – tedy z googlu, facebooku, microsoftu a dalších techno-gigantů. Pokud tedy někde začnou vznikat odbory programátorů, bude to právě mezi těmi, kteří mají v oboru největší privilegia a páky.

Protože jakou mají jinou možnost? Být poslušným libertariánem, který zarytě věří v laissez-faire (volitelně se může každé ráno se modlit před portrétem Ayn Rand), nechá se ojebat, neprotestuje a vyhladoví? Dělníci tech-průmyslu měli privilegium se příliš nestarat o širší socioekonomický marazmus, oni byli vyvolení, oni byli v kurzu, roky na vysoké vlně. Jakmile půjde do tuhého, jistě se ozvou.

Bude zábava, až se začnou ocitat na ulici.

Aby bylo jasno: Nepřeji nikomu nic zlého, jenom nevěřím v budoucnost a chci jen co nejlepší výhled na apokalypsu.


Nejmenší strach o svou budoucnost v éře automatizace mají vlastníci. Pro ně není rozdílu mezi tím, když ovládají práci stovek programátorů nebo uměle inteligentních algoritmů. Proto má smysl právě teď zakládat dělníky vlastněné kolektivy jako přípravu na konec časů.


+1: Build a Better Monster

+2: Odbory počítačových dělníků se někteří snažili založit už koncem šedesátých let.

píše k47, ascii@k47.cz