k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Poslední světová válka

— k47

Číst o první světové válce je pochmurné. Byl to hrozivý konflikt, ale co kdyby nikdy nepřestal?

První světová byla první válka globálních rozměrů, kde bylo nade všechno jasné, že metody průmyslového zabíjení překročily všechny do té doby známé meze a strategie, doktrína a vojenská technika s nimi nedokázaly držet krok.

Obě strany strávily čtyři beznadějné roky v zákopech, které se skoro vůbec nepohnuly a když ano, tak to bylo za cenu velikých ztrát. Kulomety, artilerie a chemické zbraně vedly k vleklá zákopové válce.

To všechno se odehrávalo v dobách před objevem antibiotik. Takže když vojáka nezabili odstřelovači, artilerie, yperit nebo nemoci, ale nakonec koupil maličký šrapnel z vleklých baráží dělostřelectva, stejně mohl zemřít na infekci.

Patovou situaci rozsekla až radikální změna taktiky na německé stranětanky na straně Británie/Francie.

Na některých místech u sebe byly linie zákopů velice blízko, někde dokonce jen 15 metrů a vojáci do nepřátelských zákopů neustále házeli granáty.


Při čtení jsem přemýšlel, zdali by válka mohla trvat donekonečna. Šlo o patovou situaci, kdy se zákopy téměř nepohnuly. Co kdyby ve stejné linii zůstali padesát nebo sto let? To by mohl být dobrý nápad na povídku.

Například tanky nebo změna taktiky mohla přijít později a obě strany mezitím stihly vybudovat nepřerušovanou linii tankových zábran a zlepšit zákopy do neproniknutelné linie, která od sebe hermeticky oddělovala poloviny starého kontinentu. Obě strany byly válkou vyčerpány a postupně upouštěly od bojových akcí. Válka ale neskončila, příměří nikdy nebylo podepsáno. Obě strany vědí, že konflikt je příliš riskantní a útok, i když úspěšný, bude znamenat přílišné ztráty, které můžou jen uškodit. Místo toho posilují své linie zákopů, ze kterých se stává hradba betonu klenoucí se desítky metrů do vzduchu, plná obranných postavení a krytů, na obě strany od země nikoho, které připomíná hluboké údolí.

Z války se stane studená válka, armády jsou udržovány v pozoru, připravené bránit se proti útoku, který nikdy nepřijde. Ale rovnováha bude narušena s příchodem jaderných zbraní


+1: Další velká změna ve válce přijde s autonomními zbraněmi.

píše k47, ascii@k47.cz