k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Papež & antipapež

— k47

Co se stane, když se potká papež s antipapežem? Dojde k jejich anihilaci? Začne souboj, ze kterého může vzejít jen jeden živý pontifex? Možná. Kdybych se měl vsadit, dal bych peníze na to, že se vzájemně označí za heretiky a podvodníky, exkomunikují se navzájem, a později o samotě budou lamentovat, že kdyby měli vlastní armádu jako za starých dobrých časů, poradili by si s pretendentem levou zadní.

Až donedávna jsem neměl tušení, že existuje pojem antipapež a můj život byl o to chudší. Tedy technicky vzato česky by se mělo říkat vzdoropapež, ale to nezní dostatečně dramaticky. A popravdě: Tohle píšu jenom kvůli tomu slovu.

Termín antipapež je vyhrazený pro člověka, který se sám považuje za papeže, ale katolická organizace uznává jiného pontifika. Technicky vzato může být každý z nás antipapežem, stačí se jen na twitteru prohlásit za římského biskupa a učinit sérii pochybných rozhodnutí, co se týká šatníku. I když v dnešní obě titul antipapeže neznamená to, co ve středověku, kdy italský primas měl značnou politickou sílu a stál v čele vlastního státu a armády. V té době se vyplatilo mít při ruce papeže, který pochoduje podle vašeho rytmu, i za cenu, že zvolíte zcela nového. Stalo se, že během jednoho z řady schizmat existovali dva papežové – první v Říme, druhý v Avignonu – pak došlo k volbě jediného a pravého náměstka Kristova a výsledkem byli tři různí papežové a všichni tři anti odrůdy.

Současní papežové jsou jen starci, kteří rozvíří vody nanejvýš tím, když se postaví proti antikoncepci nebo začnou krýt pedofilní skandál ve vlastních řadách. Žádné války, žádné politické machinace, žádné z mnoha radostí, které si užívali ve středověku:

Mějte na paměti, že papež je neomylný služebník služebníků božích.

V době největších radostí měl pod palcem papežský stát jako vládce absolutistické volené teokratické monarchie. To se nezměnilo, papež je nejen CEO svaté stolice, ale zároveň král současného Vatikánu.

Zajímavé je, že současný Vatikán vznikl za pomoci Benita Mussoliniho1 . Přežitek původního středověkého papežského státu zmizel z map v roce 1870 v poslední etapě sjednocování Itálie. Papež prohlásil, že je ve Vatikánu uvězněn a neuznával nové italské království. Teprve až Il duce a jeho mocenské machinace vtiskly Vatikánu obrysy a propůjčily mu legitimitu.

I když je papežský titul prehistorický (dle církve byl prvním papežem svatý Petr, Ježíšova pravá ruka), v dnešním světě je středem mocenského uspořádání, které by nezapadlo v žádném cyberpunkovém románu. Pop je CEO korporace Svatého Stolce, jejíž centrála se nachází ve státu, jehož je svrchovaným a neomezeným vládcem. Historickými okolnostmi tedy existuje jedna korporace, která ovládá svůj soukromý stát.


  1. Britská MI5 platila Mussolinimu ekvivalent 6000 dnešních liber týdně, aby propagandou burcoval pro účast Itálie v první světové válce. Podobné manévry se nikdy nikomu nevymstily a nikdy neměly ve finále opačný dopad ve Vietnamu, Afghánistánu a Iráku.
píše k47, ascii@k47.cz