k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Střízlivý origami objektiv

— k47

Nakonec se mi to podařilo. Objektiv jsem neopravil, ale aspoň jsem ho úspěšně rozebral na dílčí komponenty, zjistil v čem je nejspíš problém, složil ho zpátky a martyrium přežil, abych o něm mohl vyprávět.

Tentokrát jsem byl střízlivý, což mělo pozitivní vliv na průběh celé operace. S kognitivními a motorickými schopnostmi neobtěžkanými chemickým závažím, to šlo překvapivě hladce. Konec konců objektiv je jen středně komplikovaná prostorová skládačka, která má přesně stanovenou monetární penalizaci, když se něco posere — cenu nového skla nebo cenu opravy. Ale můj kus byl už beztak mrtvý, nebylo tedy co ztratit.

Nakonec se ukázalo, že jeden ze dvou interních motorů nedokázal pohnout vnitřním kroužkem se šroubovicí, která vysouvá a zasouvá vnitřní tubus s optikou. Někam do těch míst musel natéct ten proklatý energy drink, který všechno zalepil tak důkladně, že motor nedokázal kroužkem ježícím se zuby pohnout. Vyčistil jsem styčné plochy a promazal je, delikátní povrchy čoček jsem znečistil jen minimálně a soustrojí se pohybovalo s tichostí a elegancí kočky. Teď to musí fungovat, myslel jsem si, když jsem zpátky montoval tucty mikroskopických šroubků a připojoval zbloudilé ploché kabely. Teď to musí—a ono nic. Hmm⸻⸺

Teď, když se dívám na fotky, je jasné, v čem je problém. Podejte mi šroubovák, dneska nikdo nepůjde spát, dokud nerozlousknu tuhle enigmu!

píše k47, ascii@k47.cz