k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nostalgie po chátrající minulosti

— k47

Všechno se rozpadá. Dokonce si virtuální světy. Second Life je dnes jen ozvěna své dávné slávy. Narazil jsem na článek, který rozebírá současný stav této virtuální eskapistické fantazie. I když jsem v SL nikdy nestrávil ani minutu, přesto cítím tu nostalgii po světě, který kdysi existoval, ale dnes z něj zůstávají jen trosky.

Je to jako slavný minecraft server 2b2t, kde vládne anarchie a všeobecná podezíravost a nepřátelství. Generace v něm za osm let existence stavěly gigantické monumenty, které byly ničeny, jen aby vystavily další velkolepé stavby, které opět podlehli srdci temnoty. Viděl jsem to na vlastní oči: Trosky obrovských památek, zničené a opuštěné, jejich historie zapomenutá. Kdo byli jejich stavitelé, jaké byly jejich příběhy? To se teď už nedozvíme. Většinu času jsem jen procházel zpustošenou krajinou a hledal relikty dnů dávné ztracených. Cítil jsem nesmírný pocit nostalgie—sledovat kroky zapomenutých předků, kteří ve virtuální krajině zanechali své stopy.

To mě kdysi nakoplo napsat fantasy povídku Meč, který ukončí dějiny, ze světa, který chátrá a neodvratně spěje ke svému konci.

Z článku o Second Life si nemůžu nedovolit dvě citace:

It seemed to me that, like a lot of Silicon Valley creations, „Second Life“ offered the promise of a revolution, but merely delivered a normative, if slightly recontextualized reality.

We should be concerned that a majority of our online spaces are owned by corporations who do not have our best interests in mind, despite fuzzy PR statements about „building communities.“ Our digital spaces can suddenly be destroyed or altered in disturbing ways without our consent. […] Always remember: Facebook and Instagram and Twitter are malls, not parks.

To je jedna z nejistot digitálního světa. Sociální cítě nejsou veřejné prostory, ale korporátní bludiště pro laboratorní myši vycvičené, aby našli další dávku kokainu kokainu. Z ničeho nic můžou zmizet a potopit s sebou všechnu historii a lidské příběhy.

Stalo se to už mnohokrát. Yahoo v roce 2009 uzavřelo GeoCities a s nimi i stopy milionů dávných uživatelů. Prostě jenom tak, jakoby lusknutím prstů, už nám to nic nevydělává, všechno pryč. Záznam raného internetu se podařilo zachránit jen díky heroické snaze Archive teamu. A přitom nešlo o moc. Torrent s kompletním archivem GeoCities má jen 641 GB. 1TB disk stojí něco přes 1000 korun, tak málo stačí k uchování historie, ale přesto, když se to nevyplatí, všechno musí jít přes palubu.

Dál jen telegraficky:

píše k47, ascii@k47.cz