k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Národ alkoholiků

18. 7. 2018 — k47

Průměrný Čech starší patnácti let ročně vypije 12 litrů čistého alkoholu. Tím se naše republika umísťuje na druhou příčku konzumace lihu v Evropě. To na první pohled nevypadá strašně, ale s kalkulačkou při ruce začne být jasné, že jde o poměrně bledou statistiku – odpovídá to 30 litrům 40% pálenky nebo 300 litrům piva. Na každého občana. A jde jen o průměr, mnoho lidí pije jen v omezené míře nebo dokonce vůbec a jejich nuly jsou vyvažovány závratnými čísly alkoholiků a chronických ožralů na druhé straně spektra. V přepočtu na denní spotřebu česká hladina odpovídá 33 ml denně, tedy ani ne dvěma pivům. To je dost extra kalorií a zničených jater.

#artefakty

Podle Britského doporučení by 30-40 ml čistého alkoholu denně nemělo představovat závažný zdravotní problém, ale pít vytrvale 40+ ml každý den přesto není rozumné. Čtyřicet mililitrů shodou náhod odpovídá téměř dvěma pivům. Hmmm… Dá se tedy říct, že česká republika pije jakž takž rozumně. Tedy aspoň kdyby do sebe každý poslušně nalil svůj poměrný díl a neexistovali by extrémní kohorty abstinentů a násosků. Jako obvykle nepijící kazí zbytku všechnu zábavu.

Odkazovaný článek zmiňuje, že se u nás každý den napije 600 tisíc lidí (z 9 milionů nad 15 let) a pokud dobře počítám, tak ti požívající alkohol by ho měli zkonzumovat 495 ml v den, kdy k němu přičichnout. To odpovídá skromným 24 pivům.

Ale co… Připijme si na zdraví a uvidíme se v Anonymních Alkoholicích.


+1: Pro zajímavost: Zdravý normální organismus dokáže metabolizovat 10ml čirého alkoholu za hodinu. To se hodí pro strategické plánování participace na masivní party, aby se člověk dokázal držet nad hladinou střízlivosti v zóně a nepotopil se do hořlavých hlubin šílenství a inkoherentních výčitek.

+2: Teď jsem si to přečetl ještě jednou a v odkazovaném článku se píše, že průměrný Čech si koupí 12 litrů etanol ročně. To může vysvětlit absurdní numera ke kterým jsem došel.

+3: České doporučené maximum je 30ml denně.

+4: Opravil jsem chybu, kdy mi vyšlo, že pijící čech v průměru zkonzumuje ekvivalent 123 piv místo 24.

píše k47, ascii@k47.cz