k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Majáles #1 (Starý Muž pozoruje mladé maso)

29. 4. 2018 — k47

Tohle měl být triumf, tohle měla být katastrofa, první velký fotografický raid na Majálesový průvod. Původně se přihlásilo sedm lidí, ale nakonec se ukázal jen S.—ten nejvěrnější z věrných—a ve dvou jsme se zakousli do akce & chaosu.

Ale co? Malá skupina má mnohem lepší operativní schopnosti & stejně bych se s novými členy viděl jen krátce na začátku a pak na samotném konci, pokud tedy vůbec. Celou dobu jsme se neustále ztráceli a zas nacházeli. Od okamžiku, kdy průvod vyrazil z Karlova náměstí a zatočil za roh, mi S. zmizel z očí.

Ze všech průvodů, pochodů a akcí v ulicích Města, na kterých jsem byl, se tahle nachází v dolní polovině pelotonu. Na plánované dvě hodiny Majá-vod obsahoval málo variability, akce a šílenství: Jen tři vozy a jen v jednom hrála velice hlasitá hudba. Kdyby byl dvakrát tak větší, nebo trval jen polovinu doby, měl by blíž i ideální intenzitě & poměru cena/výkon.

Ze začátku jsme jen čekali na okraji bloku studentů, kteří obsadili rozhraní ulic Vodičkova/Jungmanova. Probíhala tam nějaká ceremonie za přítomnosti mnoha fotogů. To nebylo prostředí pro raid, chtěl jsem akci, něco spontánního, něco organického, něco divokého. První půlhodina byla nudná k uzoufání. Ale pak se blok mladého šťavnatého masa dal do pohybu k vozům, které parkovaly na Karlově náměstí. Lidí přibylo, hluku taky, konečně něco, konečně to vypadalo, že jsem se ten den neprobouzel nadarmo. Předcházející noc jsem totiž skoro nespal, v hrudi mi hučela masivní spánková deprivace a levné energydrinky s ní nedokázaly efektivně bojovat. Pak se věci daly do pohybu a jako kdyby do mě vrazil blesk.

Jo, blesk, přesně tak. Plánem bylo se dostat tak blízko akce, že to hraničilo s fyzickým napadením, jako vždycky, ale teď jsem do toho ještě vytáhnul blesk, àla Spyros Papaspyropoulos, a už nechci zpátky. Nejširší možný objektiv, zone focus a blesk, tak jak to bůh/Bruce Gilden zamýšlel. Chvíli jsem se oháněl s pevnou padesátkou pro nějaký ten bokeh, ale to nebylo ani zdaleka tak uspokojivé. Výsledky tak jako tak stojí za hovno, ale dělám to hlavně kvůli požitku. A tak jsem tam jako jediný blázen běhal s bleskem (anglický termín flash gun zní mnohem lépe). Je jasné že je třeba něco širšího, aspoň 20mm, ale ideálně ještě víc. Nechce mi někdo přispět na Voigtländer Heliar?

Zbytek vizuálního materiálu dodám někdy příště.

píše k47, ascii@k47.cz