k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Konspirace na youtube (kdo postavil antické chrámy?)

— k47

Víte co mám rád? Mám rád, jak mi youtube vytrvale tlačí videa konspiračních teorií.

Tedy asi takhle: Rekreačně a sebemrskačsky konzumuji konspirace & jiné projevy potrhlých mozků – na jednu stranu je ta stupidita zábavná, ale na druhou je skličující, že ji skutečně někdo věří – vždy se ale do těchto vod pouštím dle vlastního uvážení. Nesnáším, když mi někdo nutí a snaží se manipulací podtrhnout stoličku autonomie a svobodného rozhodování, tím víc, když to dělá obří nadnárodní entita s materiálem, z nějž zahnívá mozek i racionální uvažování.

Je to vždy stejné: Dívám se na nějaké video o tématu X – jedno o jakém, může jít o lingvistiku, historii nebo starověkou architekturu – a v pravém sloupci v seznamu relevantních klipů svítí jeden, který se od ostatních odlišuje. Název se nese v duchu „Římané tohle nemohli postavit!!!“ a náhled ukazuje červenou šipku ukazující na sluncem vysušené ruiny antiky. Od pohledu je jisté jedno – jde o click-bait podle šablony. Podívám se, co je to zač a stačí pár minut videa a jedno rozhlédnutí v doporučených, aby bylo jasno. Dostal jsem se do alternativního světa za zrcadlem, kde je mainstream nevěřit mainstreamu a kde vládne konspirace.

První video – ona brána do iracionálního stínového světa – se nese ve spekulativním duchu, není otevřeně potrhlá. Ale to, co Mocný Algoritmus začne nabízet potom, je nefalšované šílenství – Nikola Tesla, Nibiru, Planeta X, elektrický vesmír prastaří mimozemšťané a tak dále ad nauseum. Jednu věc vládcům z vysokých věží googlu nemůžu upřít – doporučovací algoritmy jsou efektivní. Morálně pochybné, dehumanizující, degradující, ale efektivní. Nejdřív člověka zaháčkují něčím stravitelným, něčím co neurazí a teprve potom mu začnou servírovat explozivní materiál. Burroughs v Místě slepých cest psal „Jak je snadné oklamat ty, kteří jsou již podvedeni“ a byl něčemu na stopě. Scientologiové také čerstvým rekrutům nevyklopí povídačky o mimozemském vládci Xenu, miliardách duší přepravených na Zem v kosmických lodích a atomovém holokaustu. Indoktrinace musí probíhat postupně. Drogami vyvolané sny L. Ron Hubbarda zůstanou tajemstvím a jen ti, kteří byli řádně zpracováni a oloupeni o soudnost (a velké finanční sumy) se je dozvědí ve chvíli, kdy jsou již podvedeni.

Před několika měsíci twitterem koloval vtip, že doporučovací algoritmus youtube z něčího dítěte vychoval nácka. Bral jsem ho jako nadsázku, ale teď si už nejsem jistý.


A o čem to video bylo? Mělo určitou hodnotu, ne svým obsahem, ale tím, k čemu mě navedlo. Autor tvrdil, že Římané nemohli postavit grandiózní chrámy zasvěcené JupiteroviBakchusoviHeliopoli v Baalbeku. Ty musely být vybudované fiktivní civilizací, která zanikla v globálním kataklyzmatu před 12000 lety (Říkal tady někdo Immanuel Velikovsky? Ne? To musel být asi vítr).

Autor konspirace tvrdí: Nemůžeme si být jistí běžně přijímanou historií, která byla pečlivě studována armádou akademiků, protože některé výdobytky antiky jsou příliš ambiciozní a nepřipadají mi skutečné. Proto tuto maličkou díru pochybnosti zalepím grandiózní teorií, která spočívá na ještě grandióznějších a ničím nedoložených spekulacích. Hlavním rozhodovacím kritériem přitom není masivní kompendium literatury, které mainstreamoví akademici vytvořili, ale latentní nedůvěra k tomuto mainstreamu. Jde o formu Galileo gambitu: Galileo měl pravdu a byl za ní perzekuován, já jsem za své názory perzekuován a proto mám pravdu.

Konspirace stranou, Jupiterův a Bakchův chrám jsou stupidně masivní budovy, postavené z kamenů tak velkých, že to hlava nebere. V podstavci chrámu leží tři kvádry, z nichž každý váží kolem 800 tun, sloupy vysoké 30 metrů s průměrem 2.5 metru a architrávy a vlysy vážící přes 60 tun. V nedalekém lomu čekají mnohem větší masivnější monolity a největší z nich vážil 1650 tun. To všechno v dobách bez parních strojů nebo dieslových motorů, jen lidské svaly, tažná zvířata, dřevěné jeřáby a hrozně moc hlíny.

Na druhou stranu to není nemožné, antika dosáhla úctyhodných architektonických rekordů a nepotřebovala k tomu pomoc nějaké fiktivní magické síly. Pyramidy v Gize se vztyčily k nebi 2500 let před naším letopočtem, stačilo k tomu obrovské množství lidské síly, ideálně otroků. A antika na nich byla postavená. Doslova.

píše k47, ascii@k47.cz