k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Němci nás všechny mají na háku (aspoň co se historie počítačů týká)

— k47

Málo se o tom ví, ale Němci předběhli zbytek světa a v dobách druhé světové války získali pár prvenství ve vývoji počítačové techniky. Všechno má na svědomí jeden muž – Konrad Zuse – zapomenutý průkopník, jehož jméno skoro nikdo nezná.

Zuse v roce 1939 postavil mechanický počítač Z1 a pak (v roce 1941) revoluční elektromechanický stroj Z3.

Z1 byl první volně programovatelný počítač, který používal boolovskou logiku a binární floating-point čísla (padesát let před IEEE 754). Byl programovatelný děrnou páskou (jako vstup četl 35mm film), instrukční sada měla osm instrukcí (porovnejte se současnou x86) a jedna instrukce trvala něco mezi jedním a dvaceti 1Hz takty. Počítač byl spolu se všemi konstrukčními plány zničen během bombardování Berlína. Nebylo to naposledy, co jeho práce byla znehodnocena nebo překažena válkou. Zuse se nikdy nenechal zastrašit a i ve stavu extrémního osobního rizika pokračoval v revoluční práci a odškrtával jedno prvenství za druhým.

Jeho další stroj Z2 byl zničený spolu se Z1. Zuse pak v roce 1941 postavil průlomový počítač Z3. Šlo o první programovatelný automatický digitální počítač, který byl v principu Turing-kompletní. Nepodporoval podmíněné skoky, ale přesto byla jeho Turing-kompletnost dokázána v roce 1998. Sám Zuse o ničem takovém nepřemýšlel, měl na mysli praktické problémy, které chtěl řešit. (V roce 1947 se setkal s Turignem osobně.)

Šlo o elektromechanický počítač a z dnešního pohledu to nebyl žádný rychlík. Sčítání trvalo 0.8 vteřiny a násobení 3 vteřiny (na pár let starém kousku křemíku, který tiká v počítači, na kterém tohle píšu, je možné za 1 vteřinu provést až ~200 miliard součtů nebo násobení). Pozdější ENIAC (1945) se stal prvním čistě elektronickým počítačem, který byl navíc 1000× rychlejší než to nejlepší z konkurence.

Zajímavé je také, že Zuse pracoval v Německu v době nacistického režimu. Nikdy se nestal členem strany, ale přesto ji nijak silně neodporoval. Bral to (IMHO) jako nešťastnou podmínku pro svou práci.

Nacistická vláda mu po roce 1939 poskytla zdroje po vývoj a výrobu Z3, jako vysoce utajovaného projektu německé vlády, i když jeho práce byla zprvu odmítnuta jako „nedůležitá pro válečné úsilí“.

Historie se opakovala a originální Z3 byl opět zničen během bombardování Berlína.

Ale to není všechno. Zuse má v rukávu několik dalších prvenství:

Zuse byl průkopník s mnoha prvenstvími, ale většina jeho práce zůstala zapomenuta a neuznána. Knuth nadhodil jednu zajímavou otázku: What might have happened had the bombing not taken place, and had the PhD thesis accordingly been published as planned? Historie mohla vypadat docela jinak.


+1: Co se to jen stalo s k47čkou? To už nemám na víc než na kompilace wikipedických fakt(oid)ů & zajímavostí? Ale pokud se vám tyhle věci líbí, sledujte tag wikidemie, je tam toho víc.

+1: O Z1 a Z3 jsem už věděl, ale přesto mi celá tahle historie unikala dokud mě S. neodkázal na článek o (pre)historii výpočetní techniky.

+2: Doporučuju taky tohle video, jak zrenovovaný IBM 1401 z roku 1959 kompiluje FORTRAN. Velice uklidňující.

píše k47, ascii@k47.cz