k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jak se opít a udržet štíhlou linii

— k47

Představte si, že jste alkoholik, chcete do sebe dostat co nejvíc chlastu, ale neztloustnout. Jak na to?

Nedávno mě napadlo, že nevím, co to vlastně je kalorie a jak si ji představit. Tušil jsem, že jde o míru energie. Ale jakou má 1 kalorie váhu? Jak snadno ji do sebe dostanu a jak snadno se ji zbavím?

Jako studijní subjekt jsem vybral pivo. V první plechovce, která mi přišla pod ruku, bylo něco v kolem 170 kalorií. Nechtěl jsem dráždit ochranku supermarketu prováděním poctivé vědecké práce, kdy bych prolezl celý pivo-regál, zkontroloval & zaznamenal hodnoty všech značek piva, abych vypočítal skutečné průměrné kalorie v plechovce zlatavého moku, který pohání náš národ a sponzoruje naši kolektivní obezitu. Pro teď si vystačím s 170 kaloriemi.

Podle internetu 50ml 40% vodky (dávka s ±stejným množstvím alkoholu jako jedno pivo) obsahuje jen ±100 kalorií. Když chcete pít & zároveň si držet váhu v rozumných mezích, pijte jedině čirý alkohol ve formě vodky nebo ginu, které neobsahují žádný extra cukr a tedy ani žádné kalorie navíc.

Teď jako to spálit? Odpověď mi poskytlo wikipedické heslo metabolic equivalent of task. MET je jednotka vyjádřená rovnicí

1 MET = 1 kcal / (kg * h)

Fyzická aktivita s intenzitou 1 MET spaluje jednu kalorii na kilogram tělesné váhy každou hodinu. Klid odpovídá přibližně 1 MET, spánek je 0.9 MET, chůze 2-3 MET, rychlá chůze 3.6 MET, sexuální aktivita 5.8 MET a intenzivní kalisthenika (kliky, shyby, dřepy a tak podobě) pak 8 MET (kompletní tabulka je na odkazované stránce na wikipedii). Když tuto přibližnou rovnici extrapoluji, tak jedinec vážící 80 kilo spotřebuje přibližně 2000 kalorií jen na to, aby vůbec existoval. Kalorický obsah jednoho piva dokáže eliminovat 15 minut velice intenzivních dřepů (8 MET).

Vypil jsem jedno pivo a pak jsem čtvrt hodiny dřepoval s maximální možnou vervou a teď, druhý den, začínám litovat toho rozhodnutí. Šlo jen o jednu nádobu, kterou člověk bez větších problémů zkonzumuje za pár vteřin a přitom obsahovala tolik organické energie. To dává věci do souvislostí.

Možná, až si vypracuji výbornou fyzičku, budu moct bez výčitek pít jako duha a pak si všechno odpracovat tempem 15 minut za jedno pivo. Možná, že pak si dovolím se stát alkoholikem.

Všechny tyhle počty jsou jen velice hrubé, nedá se z nich odvodit kolik přesně člověk spálí tou kterou aktivitou, to záleží na detailech jeho fyzické kondice, genetické výbavy, mnoha dalších predispozicích a enviromentálních faktorech. Bez přesného měření není možné určit kolik kalorií člověk skutečně spálí, ale jen si může udělat představu o poměrech. Přesto je jasné, že v alkoholu je ohromné množství energie, kterého se nedá jednoduše zbavit.

Proto nepijte, a když tak jedině čistý gin.

píše k47, ascii@k47.cz