k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Život bez javascriptu

— k47

Potom, co se objevily zranitelnosti Meltdown a Spectre, jsem ve všech prohlížečích vypnul javascript a musím říct, bez něj internet není žádná zábava.

Dost často totiž není vůbec použitelný. Mnoho webových stránek s vypnutým JS nic neukáže, často bez zjevného důvodu, protože jde o pár odstavců a obrázek. Jde o bizarní kombinaci triviálního obsahu a opulentní prezentace. Plocha stránky je pokryta reklamami, musí načíst deset sledovacích skriptů, externí javascriptové knihovny, ukáže modální okno s newsletterem a cookie lištu. Pár odstavců užitečného textu a obrovské množství vycpávky.

Tady na k47čce/ASCIIblogu se snažím o co nejlepší poměr cena/výkon—žádné externí skripty, žádné externí styly, jen nezbytně nutné minimum HTML značek. Úvodní stránka má bez obrázků 45kB a obsahuje 25kB užitečného textu, což je na míle vzdálené internetovému standardu. Už na začátku jsem si vytyčil jako hlavní cíl purismus a tohle je důsledek onoho rozhodnutí.

Ale to zase odbočuji.

Ukázalo se, že pro mě je život bez JS možný. Většina webů, které navštěvuji, bez javascriptu aspoň nějak funguje a zbytek se dá obejít. Twitter má stále staré mobilní rozhraní, které je použitelné i v prohlížečích, které jsou namalované na stěny prehistorických jeskyní. Když stránka není čitelná na webu, může být čitelná v RSS čtečce.

Klíčovými nástroji přežití jsou zobrazení čtečky ve firefoxu (Ctrl+Alt+R), youtube-dl, html2text, w3mcurl (seřazeno dle důležitosti). youtube-dl je švýcarský kapesní nůž pro stahování online videa nebo hudby, pro který nic není překážkou. Umí sosat z běžných míst jako je youtube, soundcloud nebo bandcamp, ale poradí si téměř s jakýmkoli webem. Tento program patří mezi světlé výjimky open source softwaru: má téměř 16000 commitů od 600 přispěvovatelů. html2text, curlw3m jsou pak utility pro textové procházení webu, ale ty jsou třeba jen v omezeném množství případů a i tak je často rychlejší číst zdrojový HTML text.

Může to vypadat jako primitivní život a možná i je, ale na druhou stranu má i svá pozitiva. Omezil jsem například stupidní bezmyšlenkovité brouzdání. Člověk si neuvědomí, jakou moc nad ním má autoplay na youtube, dokud ho nezavrhne v aktu technologické čistky.

Navíc to není ani zdaleka tak puristický přístup k internetu, jaký má RMS. Ten, aby si zaručil nějakou anonymitu a distancoval se od mnoha sledujících očí, jak je to jen možné, vytvořil systém, kdy pošle mail programu, který mu stránku stáhne a pošle mu ji mailem. Pro běžné smrtelníky hrozivě nešikovné, ale Stallman je muž svých zásad, kterým nikdy a za žádných okolností neustoupí a bude žít podle svých principů svobodného softwaru. Kdybyste chtěli být jako Stallman, tak si můžete přečíst jeho vlastní lifestylovou příručku.

Takže co? Jsou to něco jako dva týdny bez JS a docela to jde. Jak jsem napsal výše, má to zvláštní dopad, že najednou internet není bezedná past, kde můžu zabít hodiny a hodiny času, ale najednou se je musím snažit zabít.

Možná že právě o tomhle, bych napsat něco víc.

píše k47, ascii@k47.cz