k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Internetoví podivíni

— k47

Asi takhle: Svět je od nepaměti plný podivínů, bláznů a magorů, jde o neměnnou konstantu populace. V posledních dekádách se změnila jedna věc: Nástup internetu poskytl prostor, aby se jejich charakterové vady, duševní nemoci a deziluze rozvinuly naplno, zatímco dav pozorovatelů přihlíží s morbidní fascinací a nemůže odvrátit zrak.

A právě tohle jsem dělal skoro celý den místo čehokoli byť jen vzdáleně užitečného (pokud nepočítám umytí kola). Zakousl jsem se do série Down the Rabbit Hole o excentricích a podivínech (nejen) internetu. Bylo to jako sledovat hořící vraky autohavárie – víte, že byste neměli zírat a měli jít pomoc, ale přesto nemůžete odtrhnout oči.

Obvykle to začne nevinně, ale jedinec pomalu, ale nevyhnutelně začne propadat do spirály smrti, kdy jeho problémy a charakterové vady jsou stále víc zřetelnější a protože je na internetu, každý jeho pád je dobře zmapován, k pobavení a soucitu ostatních. Případy mají často jednu ze dvou příčin: Duševní chorobu (Terry Davis nebo Chris-chan) nebo egoismus utržený ze řetězu (tenhle týpek nebo tenhle).

A pak je tu taky případ Rajneeshpuram*. To co začalo jako new age výstřelek, se stalo represivním kultem a posléze skupinou komicky nekompetentních domácích teroristů. Zatímco s mnoha internetovými figurami člověk může mít soucit, hlavně, když jsou obtěžkány duševním handicapem, tahle sorta demagogů může táhnout do háje.


+1: Nemůžu zapomenout na legendu internetová vyšinutosti – Gene Ray a jeho timecube. Nemůžu na něj zapomenout hlavně z důvodu, že on ztělesňuje to, čeho se nejvíc bojím – být strašlivě mimo, ale přesto si být tak jistý sebou samým, že si neuvědomuji, jak drasticky klamné představy chovám v mozkové zoo.

píše k47, ascii@k47.cz