k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Idioti, lháři a podvodníci

15. 4. 2018 — k47

Dneska mi bylo mizerně, musel jsem přečkat jeden den, než se dostanu do kontaktu s mým doktorem/dealerem, ale i přesto jsem strávil den v dobré společnosti – ve světě konspiračních teorií. Asi takhle: ani trochu jim nevěřím, ale fascinuje mě jejich koncentrované šílenství. Když říkám, že jsem se s nimi strávil den, bylo to na druhé straně barikády, v táboře debunkerů, kteří vyvracejí teorie pomatenců & šílenců.

Jeden z nich – Myles Power – má na youtube pořad specializovaný pro tento účel. Nesedí jen před kamerou ve svém doupěti a kritizuje šílenství zdálky, ale vydává se do terénu. Zašel za a diskutoval s truthery, kteří si myslí, že útoky jedenáctého září měla na svědomí vláda spojených států, a za contrailery posedlé myšlenkou, že mezinárodní konspirace vypouští z letadel jedovaté látky za nekalými úmysly. Nikdy nespecifikují, jaký je smysl oné konspirace, ale je jim zcela jisté, že svět je řízený neznámými silami, globální stínovou vládou nebo mimozemšťany.

Dostal jsem se k němu přes video Flat Earth OR Why Do People Reject Science?, které je meditací nad důvody, proč lidé zavrhují vědu, názory odborníků a všechny poznatky, které si sami nemůžou ověřit. V podstatě jde o konflikt mezi třemi filosofickými pozicemi: přímým realismem, nepřímým realismem a částečně i Berkeleyho idealismem. To značné připomíná Borgesovu povídku Tlön, Uqbar, Orbis Tertius.

Ještě k tématu: Escape the echo chamber

píše k47, ascii@k47.cz