k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Hegemonie googlu

— k47

Teď jsem četl článek o hegemonii amazonu & jeho taktice prodeje & reklamy. Amazon vytváří vlastní uzavřený svět – jde o obřího prodejce, zastřešujícího i další prodávající, nabízí produkty jako tablety, televize, čtečky a hlasového asistenta/vždy zapnuté sledovací zařízení, které primárně slouží jako prostředky reklamy a propagace dalších nákupů zase na amazonu. V ideálním případě nakupující nikdy neopustí amazon a navěky zůstane zachycen v jeho monetizační, marketingové a prodejní chobotnici.

Amazon ale není jediný hegemon, který si ukusuje stále větší a větší kus online světa a stává se monopolem v určitém segmentu. Impérium googlu má také nakročeno k uzavřenému světu, většímu než samotný internet, který není lehké opustit, i když se sebevíce snažíme.

Můžeme používat telefony Pixel1 od googlu, prohlížeče Chrome od googlu nebo operační systém Android od googlu, síťová komunikace může probíhat protokolem QUIC od googlu (nebo přes TCP s BRR od googlu), s monopolním vyhledávačem od googlu, monopolním video serverem od googlu, monopolním mail serverem od googlu nebo jinými z mnoha google aplikací. I když explicitně nepřistupujete k webům googlu, dá se mu jen stěží vyhnout, většina internetu obsahuje analytické skripty googlu, reklamy od googlu, javascriptové knihovny hostované na serverech googlu, serverový backend webu může běžet na „cloudu“ od googlu, z vyhledávání se nedostanete na web, ale na AMP stránku, která běží ze serverů googlu.

Když komunikujete se světem googlu, veřejný internet, tedy síť sítí, která změnila svět, nepředstavuje víc než překážku. Království internetových gigantů končí doslova na vašem dvorku. Zkusil jsem vystopovat cestu, kterou putují pakety z Cely na google.com a traceroute ukazuje 4 zastávky v síti mého poskytovatele, pak skočí do routeru sítě, od které kupuje konektivitu, a hned potom skočí do sítě googlu, který jako gigantická chobotnice obepíná celý svět a její chapadla sahají do datacenter, peeringových uzlů a sítí velkých ISP2 . Nejde o žádnou výjimku, všichni internetoví giganti nakoupili temná vlákna optických kabelů a provozují na nich soukromé globální sítě, které se zcela se vyhýbají otevřenému internetu. Nic jako internet neexistuje, jen obří megakorporace ovládají každý kilometr datové cesty od jejich serverů až po lokálního ISP a pak jsou pevně vklíněny do koncových přijímačů komerčních sdělení (a příležitostné propagandy) ve formě telefonů, chytrých televizí a tabletů.

Google chce překlenout i tuto poslední míli a chtěl začít stavět optické přípojky až ke koncovým uživatelům. Z toho sešlo z důvodů regulací (nemohl si kopat jen tak jak chtěl) a teď se místo toho snaží poskytnout bezdrátové připojení koncovým uživatelům. Když se mu to podaří, smyčka se uzavře – všechny kroky od serverů, webových služeb, optických vláken, protokolů, softwaru, ISP sítí a koncových zařízení budou v režii a pod kontrolou jednoho internetového giganta.

Ve svých datacentrech google také vládne jako svrchovaný monarcha, mnoho komponent nekupuje od ostatních výrobců, ale navrhuje si je sám a nechá si je vyrábět na zakázku. Dosáhl tak obrovských proporcí, že se mu to vyplatí. Už roky navrhuje vlastní switche, routery a servery, i když je osazuje CPU a pamětmi od běžných výrobců. To se ale může změnit. Jako příklad slouží TPU – čip pro AI, nebo Visual Core – čip pro zpracování fotek v telefonech Pixel. Oba navrhl a nechal si sám vyrobit u TSMC. Jestli to tak půjde dál, není důvod nevěřit, že podobně jako apple začne vyrábět vlastní procesory, které přesně sednou jeho aplikacím. Podle odhadů, google provozuje 2.5 milionu serverů (které spotřebují něco mezi 500 a 681 megawatty, tedy něco jako Dlouhé Stráně) a je třetí největší ISP na světě. To je zcela neuvěřitelný rozsah jeho online operací, který si říká o vlastní řešení, které obejdou poslední závislosti na okolním světě. Online behemóti se snaží vystavět privátní světy, které kompletně kontrolují, včetně vlastních elektráren.

Google tak gigantický a všeobjímající, že je na místě se ptát na několik otázek:


  1. pro Pixely google vyvinul vlastní křemík visual core
  2. facebook se právě připojil do českého NIXu
píše k47, ascii@k47.cz