k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Grizzly Man

4. 2. 2018 — k47

Grizzly Man není dokumentárním filmem o člověku, který 13 let žil mezi medvědy, kteří ho nakonec zabili, ale hlavně studií eskapismu.

Werner Herzog si umí vybrat téma. To jedno je jisté. Ve filmu Grizzly Man chtěl vyprávět příběh Timothy Treadwella, který se rozhodl žít mezi medvědy v divočině. Přežil 13 let, ale divoká zvířata, která tolik miloval a přísahal na svou smrt, že je bude chránit, ho nakonec zabila a sežrala.

Pozoruhodné není jeho šílenství, kdy každý den žil v ohrožení života, ale zdroj tohoto šílenství. Treadwell byl očividně jedinec s problémy, byl bouřlivý, stal se alkoholikem, málem nepřežil předávkování heroinem, ale pak našel únik blízkosti divokých medvědů. Věděl, že se vystavuje obrovskému nebezpečí, věděl, že medvědi jsou nevyzpytatelná zvířata, ale to byla cena, kterou byl ochoten zaplatit. Jeho prozření mělo téměř náboženský charakter. Nespatřil však boha, byl omámen magií přírody. Tu si naivně idealizoval a byl přesvědčen, že si získal důvěru a respekt medvědů. Ta ale vzala za své, když v řekách bylo málo ryb a jediným zdrojem potravy se stal on a jeho přítelkyně.

To celé hraje do narativních karet Herzogovi, existencialistovi německého kalibru, pro kterého je příroda – stejně jako celý vesmír – nahodilá, chaotická a krutá.

Zvířata a příroda se stala Treadwellovým božstvem a byl rozhodnutý zemřít při její ochraně (jak a před čím ji svými činy vlastně chránil, je otázka, která zůstává nezodpovězena). Nesnášel společnost, nesnášel lidi tam venku, ve městech, v civilizaci, odtrhl se od nich a uzavřel se ve své eskapistické fantazii divoké přírody.

Ale pak ho jeho fantazie sežrala zaživa a nikdo nebyl překvapený.

píše k47, ascii@k47.cz