k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Futurama/2018

— k47

Futurama je skvělá. S tím, doufám, všichni můžeme souhlasit. To jen na úvod, abychom se všichni naladili na stejnou frekvenci.

Po nocích jsem zas začal projíždět celou Futuramu, od první epizody chronologicky až do konce. Od doby, co jsem tímto klenotem z dílny Matta Groeninga žil, uběhla už nějaká doba. Přesto neztratila nic z dokonalosti. Jde o stejně návykovou sérii jako před skoro dvaceti lety.

Dívám se na ní bez dabingu (existuje vůbec?) & bez titulků, tak jak bůh zamýšlel a všímám si mnoha vtipů a narážek, které mi dříve unikaly, a které tvoří delikátně upletenou mozaiku pop-kulturních/historických referencí.

Třeba epizoda, v níž byl zvolen Nixon prezidentem Země, poslouží jako dobrý příklad (a navíc ji mám čerstvě v paměti):

 1. V pozadí knihovny na poličce leží svazek s nápisem Antigravity's rainbow na hřbetě – narážka na Pynchonovo Gravity's rainbow
 2. Dialog mezi Nixonem a jeho nástupcem Fordem v muzeu hlav:

  Ford: Frankly, I've never felt voting to be all that essential to the process.
  Nixon: No kidding, Ford.

  Ford se jako viceprezident po Nixonově rezignaci stal automaticky prezidentem.

 3. Při debatě se Nixonova hlava nadměrně potí – stejně jako Nixon při prezidentských televizních debatách.
 4. Nixon prohodí: Now beat it! Before I get Cambodian on your asses! – byl to on, kdo během Vietnamské války (na Kissingerovu radu) začal bombardovat Kambodžu.
 5. You're all going to jail. And don't expect me to grant a pardon like that sissy, Ford. – Nixon rezignoval, na jeho křeslo dosedl Ford, který mu okamžitě udělil milost a zprostil ho veškeré viny.
 6. Bender řekne: Not so fast, Nixon! Are you familiar with audio tape?, Nixonova hlava o něco později odpoví Oh, expletive deleted. You've got a deal. – jasná narážka na to, jak Nixon během své vlády nahrával všechny rozhovory v Bílém Domě. Později byly vyhotoveny přepisy ze kterých byly časté nadávky vystřiženy.

Jde o narážky na události, které se staly před padesáti lety, a každá epizoda je jich plná.

Ještě dvě věci:

 1. Kvalita v první sérii jen stoupá, jedna epizoda lepší než ta předchozí. Druhá série pak nabere tempo, žádná hluchá místa, občas probleskne natolik brilantní vtip, že mě docela rozláme.
 2. Groening má v těchto dnech na svědomí novou sérii Disenchantment, možná se na ni kouknu potom, co projedu celou Futuramu.
píše k47, ascii@k47.cz