k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Filmy o epidemiích

— k47

Contagion mě nakazil. Možná proto jsem dostal chuť se podívat na nějaký film, který se nese v jeho duchu – ne nutně o virové pandemii, ale hlavně takový, kde problémy vyřeší spolupráce a kooperace institucí, nikoli osamělí hrdinové, kteří jedou na vlastní pěst, aby zachránili svět, a čelí přitom nejen nástrahám přírody, ale i nepřátelství ze strany autorit, které nesdílí jejich vizionářství a poslání.

Obrátil jsem se proto na moudro internetu a ten na mě vyplivl seznam snímků, které by měly být údajně podobné. Vybral jsem z nich dva – The Andromeda StrainOutbreak – které podle popisu působily, že jejich finále bude rezoluce OSN, nikoli honička nebo přestřelka.

Prvním z nich – The Andromeda Strain – je pradědeček žánru „smrtelný virus se zbláznil“ z roku 1971. Začne velice nadějně. Když dva vědci prozkoumávají městečko, jehož obyvatelé podlehli neznámému viru, jde o přehlídku skvěle zkomponovaných záběrů a napětí. Film bohatě využívá velké hloubky ostrosti za pomoci techniky split-focus diopter (nevím jak se to nazývá česky). Jde o speciální čočku, která zakrývá polovinu objektivu a posune místo zaostření této části blíž nebo ho odsune dál. Tak je možné zaostřit jak objekty velice blízko kamery tak i ty v pozadí a vytvořit dramatické kompozice. Přehled všech těchto záběrů je k vidění v tomhle videu.

Když se ale tým čtyř vědců přesune do přísně tajné podzemní laboratoře, aby zkoumal účinky viru, který krev nakažených změní na prach, začne to pokulhávat. Tempo je příliš pomalé a nic moc se neděje a hi-tech vizuály sedmdesátých let diváka třetího tisíciletí neudrží. Sem tam se mihne nějaká dobrá scéna, ale snímek přesto skončí závodem o čas, zatímco tikají vteřiny do detonace jaderné nálože.

Přesto absolutní závěr je zajímavý, konkrétně maličká zmínka, že teď se jim podařilo zdolat nebezpeční kosmické nákazy, ale příště nemusí být tak úspěšní. To je jedna věc, která mi vždy přišla neuspokojivá na klasických zápletkách. Svět se změnil, nová technologie je dostupná, ale přesto po zdolání překážek se film tváří, že se to nebude a nemůže opakovat. Tady to aspoň přiznali.

The Andromeda Strain se dostala do kin v době, kdy biologické zbraně byly horkým tématem. Rok po premiéře byla ustanovena Úmluva o zákazu biologických zbraní a tak tento akt reálného světa slouží jako konečný závěr filmu.

Pak jsem se díval na Outbreak, který byl jedním slovem špatný, špatný, špatný. Příliš dramatický, příliš hollywoodských klišé, příliš akce, dva muži navzdory armádní hierarchii, nic byť jen vzdáleně podobného tomu, na co jsem se chtěl dívat, nic co by posílilo ideu, že společně a kooperativně dokážeme zdolat nástrahy kladené lidstvu do cesty.

Výsledek hledání negativní, pátrání pokračuje. Pokud víte o filmu jako Contagion, který dodá naději v sílu kolektivní akce, napište. Budu za to jen rád.


+1: Pokud chcete vědět něco o skutečném epidemiologickém výzkumu, podívejte se na tuhle přednášku Petera Piota.

píše k47, ascii@k47.cz