k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Experimentální lingvistika

— k47

Zdálo se mi tohle: Charismatický vůdce vytvoří kult plný žen, něco se stane, skončím s nimi na opuštěném ostrově, vůdce je mrtvý, přežije jen několik z žen. Pak na ostrově objevíme neznámé písmo a zbytek snu se věnuje už jen experimentální lingvistice. Snažíme se rozluštit význam jazyka vyrytých do dřeva a kamene, které se podobají písmu Rapa Nui, a zpětně zjistit, jak by ho mohli dávní lidé vyslovovat.

Po probuzení jsem se hned musel podívat, zdali něco jako experimentální lingvistika vůbec existuje. A vypadá to, že ano. Jde ale o něco jiného než ve snu. Experimentální lingvisté se snaží své teze a hypotézy ověřit – namísto studiem a porovnáním textů – experimenty na lidech, například pomocí fRMI.

Moje snová představa není zcela nereálná, protože i o dávno mrtvých jazycích, je možné zrekonstruovat překvapivé množství detailů, pokud mají spojnice s jinými známějšími jazyky a existuje dostatek dochovaného textu, jako například řeč Etrusků.1

Na druhou stranu už celé dekády existuje jiná experimentální věda – experimentální archeologie. Výzkumníci tohoto oboru se nehrabou v blátě a neoprašují raně středověké přilby a neodkrývají základy domů z doby železné, ale místo toho vlastníma rukama staví minulost, repliky artefaktů, nástrojů, domů, farem, kovářských pecí, aby si ověřili, jak mohli žít a pracovat dávno mrtví lidé. Staví repliky primitivních lodí a plaví se na jich oceánem jako Thor Heyerdahl, testují jak mohli lidé z Rapa Nui přemístit obrovské sochy z lomu na pobřeží ostrova jako Pavel Pavel nebo plně vyzbrojí skupinu legionářů a spolu překročí alpy.

Experimentální archeologové jsou skuteční muži a ženy, kteří říkají jediné: „Strčte si vaše teorie někam, my to jdeme vyzkoušet.“

  1. NativLang je zajímavý youtube pořad o jazycích plný překvapivých pokladů jako například rekonstrukce výslovnosti antické latiny nebo Shakespearovy angličtiny.
píše k47, ascii@k47.cz