k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Exif

7. 12. 2018 — k47

Exif je kolektivní označení pro meta-informace vložené do fotek. K souborům je připojují fotoaparáty, telefony a skoro všechna ostatní zařízení schopná záznamu obrazu. Ukrývají se v nich jednak celkem fádní údaje jako model foťáku, jeho nastavení, typ objektivu, clona, čas závěrky, vzdálenost zaostření, ale také potenciálně inkriminující data jako GPS souřadnice místa, kde byl snímek pořízen, přesný čas a unikátní ID přístroje.

Z toho důvodu čistím exif každého obrázku na k47čku. Navíc to má příjemný bonus, že výsledný obrázek je asi o 50kB menší, protože exif v sobě má také malý náhled. Ten na webu není potřeba a zbavit se ho dává smysl, protože o rychlost mi tady na k47čce jde především (stejně jako o vágnost).

I když ani tohle není perfektní anonymizační technika. Stále je možné identifikovat, že několik vyčištěných snímků bylo pořízených stejným přístrojem, díky skvrnám a špíně na senzoru nebo šumu. Ten není zcela náhodný, má charakteristický vzor způsobený fyzickými vlastnostmi křemíkového čipu.

To znamená, že kdybych kdekoli na internetu inkognito publikoval fotografii z mého foťáku, bylo by možné ji spojit s těmi na k47čce a vystopovat tak jejího pravděpodobného autora.

Poprvé jsem o těchto technikách deanonymizace a sledování (+ mnoha jiných) četl před deseti lety v Doctorowově knize Little Brother. V té době to mohlo působit jako něco neuvěřitelně nepravděpodobného, ale dneska—myslíte, že přesně tohle facebook nedělá? Jak ho zastavíte poté, co jste ho nakrmili svými fotkami?

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Vyčistit exif v tomto případě je minimum, co můžu udělat. Můj foťák je už nakažený, zapletený do sítě rostoucích pseudonymů a identit, pomalu bujících v síti jako rakovina, a nic ho nemůže zas anonymizovat, snad jedině s výjimkou výměny senzoru nebo zásahu kladivem.


+1: facebook do stažených obrázků vkládá vlastní sledovací metainformace.

píše k47, ascii@k47.cz