k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Doping

22. 11. 2018 — k47

Profesionální sportovci dopují. To není nic nového nebo překvapivého, bylo to tak odjakživa, od prvního koketování se strychninem, kokainem, chloroformem až po současnou velice sofistikovanou vědu, která přerůstá do státních konspirací.

Přesně o tom – nepovolených výkon ovlivňujících látkách – je dokumentární film Icarus. Jeho autor Bryan Fogel chtěl zjistit jak využít dopingu, aby vyhrál amatérský závod Haute Route a zároveň obelstil všechny kontroly. Protože když to dokáže on, dokáže to každý sportovec. Během svého experimentu poznal doktora Grigoryho Rodchenkova, ředitele ruské národní anti-dopingové laboratoře, který mu začal asistovat. Proč mu chtěl pomoci právě Rodchenko, jehož prací je doping odhalovat, bylo zpočátku záhadou. Ale postupně se ukázala pravda – celá Ruská sportovní elita jede v obří státem organizované konspiraci s dopingem – a Rodchenko je hlavní svědek.

Byl to fajn dokument, vřele doporučuji. Podívejte se na něj, je na netflixu nebo na vašem oblíbeném torrentovém trackeru.

Pak jsem se začal zajímat o statistiky dopingu a jedno je jisté: Profesionální organizovaný sport je fraška. Jako příklad si vezměte olympijské hry v Pekingu (2008): Pozitivní dopingové testy vedly k odejmutí 50 medajlí z celkových 958, každé dvacáté, a potrestání mnoha dalších atletů, kteří se neumístili na stupních vítězů. Většina z testů byla provedena až o osm nebo devět let později, když se provalil ruský skandál a olympijský výbor začal s čistkami podvodníků. To také znamená, že madajlové zisky jednotlivých zemí se můžou měnit dekádu po skončení olympijských her. My jsme z toho důvodu v roce 2008 získali jednu bronzovou medajli navíc.

Na wikipedii má stránka 2008 Summer Olympics medal table pod-kategorii Changes in medal standings, která je delší než všechny ostatní sekce. Musí to být pěkný pocit, když atletovi, který skončil na 4. místě, o devět let později přijde balík od IOC se zlatou medajlí a vysvětlením, že všichni jeho soupeři dopovali.

Jedna zajímavost na konec: České země na olympiádě soutěžily jako ČR, Československo a také jako České království v dobách, kdy byly součástí Rakousko-Uherska. Moderní Olympiáda začala v roce 1896, není tedy zas tak moderní.


+1: Abortion doping

píše k47, ascii@k47.cz