k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

DIY/blesk

— k47

Blesk je ve své podstatě velice jednoduché zařízení. Jde o obvod do kterého je připojený kondenzátor a xenonová výbojka. Když se obvod uzavře, nastane záblesk. Většina1 blesků má dole na noze, která se zasunuje do sáněk/horké boty centrální pin a na bocích dva kontakty—to jsou terminály spínacího obvodu. Všechny blesky od sedmdesátých let používají tuto jednoduchou konstrukci a proto produkt jednoho výrobce funguje s fotoaparátem jiného. Nemusejí podporovat všechny vymoženosti jako TTL, ale aspoň spínají.

Na mém ghetto stroji nebyla horká bota, jen jakýsi proprietární port určený pro zapojení proprietární výbavy. Proto jsem si před nějakou dobou koupil čínskou redukci na horkou botu, která umožnila připojení klasických blesko-jednotek. Pár týdnů jsem čekal, jakmile přišla, nadšeně jsem ji připojil a nefungovala. Hmm. Asi nějaký zmetek. Hodil jsem ten kus plastu a kovu do krabice a pokračoval v maratonu každodenní beznaděje. Cítil jsem se příliš špatně nato, aby mi tahle malá komplikace nějak zhoršila náladu.

Od té doby uplynulo mnoho měsíců. Začal jsem víc věřit DIY projektům. Nekonečná moudrost internetu mě informovala jak funguje blesk a když jsem úspěšně zkratoval odvod a výbojka v záchvatech divoce zvracela bílé světlo, mi došlo, že čínská součástka je nejspíš elektricky funkční a závada je někde jinde. Možná nesedí kontakty.

Pamatuji si, že kdysi dávno jsem strčil šroubovák do zásuvky a dostal jsem ránu. Do dneška si to pamatuji v živých barvách. V tom okamžiku jsem se něco naučil: Nikdy nestrkej šroubováky do zásuvky a nepřipojuj vlastní tělo do obvodu, kterým proudí 220 voltů.

V podobném duchu jsem řešil problém s bleskem tak, že jsem do kontaktů strkal kus plechu a snažil se trefit správný úhel a polohu, která by propojila oba terminály.

Tento kus plechu (který jsem extrahoval z těla starého telefonu), vražený mezi blesk a horkou botu, a přichycený na místě elektrikářskou páskou, všechno spravil. Ukázalo se, že kontakty z nějakého důvodu nedoléhaly a teprve s pomocí plíšku, došlo k jejich spojení a blesk začal bleskovat. DIY opět zvítězilo.

Je to důležité vítězství, protože bleskovat baví.


  1. Kromě některých modelů od Sony, která se ve své nekonečné moudrosti rozhodla jít proti proudu a produkovat zcela nekompatibilní hardware. Jak jsem tu už psal, motto Sony by mělo znít „nečekejte zázraky“, nejlépe napsáno latinsky.
píše k47, ascii@k47.cz