k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Demagogové z Haré Kršna

— k47

V Praze není těžké narazit na lidi z kultu Haré Kršna. Většinou vypadají neškodně – pochodují ulicemi, donekonečna opakují 4 verše o 4 slovech (z nichž jen 3 jsou unikátní: Hare, Kršna, rama). Existuje ale další varieta stejného druhu – aktivní náboráři a neúprosní prodejci. Rozdávají brožury, pamflety a knihy, někdy za tvrdou měnu, jindy jen tak, a verbují nové duše do zvráceného kultu. Když se jim to nepodaří, aspoň se snaží propagovat Kršnovské restaurace jako exkluzivní & kulinářsky autentický zážitek.

Nedávno jsem si ve vlaku jeden z jejich útlých svazků přečetl1 a nemůžu se zbavit jisté pachuti kultu.

pamflet ve svém přirozeném prostředí na dně koše

Pamflet (datovaný mezi roky 1960 a 1970) začíná zprávami o objevu antihmoty a to je ihned použito jako důkaz Védického mysticismu, který je klíčovým pro Kršnovce. Ten tvrdí, že existuje jednak náš materiální svět a pak nemateriální svět, kde nic neumírá a duše zbavené otěží hmoty existují věčně. Antihmota se jim hodí do krámu. Můžou prohlásit, že hmota = náš svět & antihmota = věčná spirituální dimenze. Věda potvrdila prastaré vědomosti z našich svatých knih!

Kdo něco málo ví o moderní fyzice, začne od strany 2 pamfletu kroutit očima a jen tak nepřestane. Fyzici říkají něco o tom, že když se setká hmota s antihmotou dojde ke kompletní anihilaci. To se ale Kršnovcům nehodí a tak to přejdou s lakonickou poznámkou „můžeme s tím souhlasit jen v omezených mezích fyzikální definice antihmoty.“ Jejich víra se zakládá na tom, že věčná duše přebývá v dočasném příbytku hmoty, který se neustále mění a chátrá. Pamflet to zmiňuje jako „anti-material particle is within the material body“. Podle fyzikálních zákonů by po kontaktu anti-duše s tělem mělo dojít k explozivní anihilaci. Když věda potvrzuje naší víru, použijeme ji. Když ji odporuje, vědci ničemu nerozumí a můžou se od nás ještě mnoho naučit. Tuhle taktiku použijí na mnoha dalších místech, kdy poučují nejlepší mozky sedmdesátých let, že jedině zaprášené védické svazky obsahují klíč ke vědeckému porozumění kosmu a reality. Nejen že postavili rovnítko mezi antihmotou a transcendentálními koncepty, nejen že dualismem hmoty a antihmoty podepřeli dualismus těla a duše, ale plynule mění termíny, jak se jim to zrovna hodí. Postupně přejdou z „antimatter“ přes „anti-material“ na „non-material“.

K nesprávným výkladům později přidají i výslovné fabrikace – třeba zmínku o tom, že fyzici rozlišili vlastnosti částic a antičástic jako dočasné a trvalé. Ohýbají fyziku tak, aby se vešla do rámce jejich víry.

Záměrně chybné interpretace vědeckých poznatků jsou jen začátek. Kniha od nich plynule přejde k nebezpečené stránkce kultistickéých praktik.

Hinduismus staví na kolotoči smrti a reinkarnace, ze kterého se věřící snaží uniknout oddaností k bohu/bohům, plněním rituálů, obětování života nařízením z prehistorických knih. Drobnost, že se lidé snaží z cyklu vysmýknout, protože po smrti jsou uvrženi do jednoho z mnoha pekel, kde jsou mučeni neuvěřitelně dlouhou dobu než jsou opět vsazeni do nového těla, je teď vedlejší. Stejně jako letmé ujištění, že bůh je milostivý. Kdyby byl, tak proč jsou nesmrtelné duše zapleteny do tohoto krutého cyklu života a utrpení? Nebylo by milostivější je všechny vtáhnout do své dimenze věčné blaženosti? Jako v případě většiny náboženství i tato nejvyšší entita je milostivá jen v kontextu obrovské implicitní krutosti.

První náznak šílenství přijde, když autor pamfletu zmíní rozdíl mezi obyčejnými a transcendentálními doktory. První vyléčí neduh, druhý určí, že příčinou je cyklus smrti a znovuzrození, a trpícímu se uleví, jen když z něj unikne – jediným lékem je oddat se bohu a zemřít s myšlenkou úniku. Tohle se dá číst tak, že Kršnovci zastávají zbytečné utrpení a smrt se slibem něčeho lepšího potom. To je kruté a nebezpečné. Člověk zaslepený vírou bude žít v mukách a zemře zcela zbytečně.

V té chvíli se pamflet odvrací od ohýbání vědy a začne krátkou exkurzi k jejímu znevažování.

Tak třeba: Rakety jsou k ničemu, protože se s nimi nemůžeme nikam dostat. Na druhou stranu jogín je schopen za pomoci meditace cestovat na jakoukoli planetu si zamane. (Jejich definice planety je poněkud pochybná, protože do ní počítají Měsíc nebo Slunce: „As such, man's attempts to reach the moon, the sun or Mars will be completely futile…“)

Nebo třeba tohle: Život je speciální (viz dualismus o pár odstavců výše). Proto se vědcům nepodařilo vytvořit nové organismy ve zkumavce. Tohle je obzvlášť stupidní argument, často vzývaný těmi, kdo zlehčují nástrahy umělé inteligence: Když se něco nestalo do dneška, nestane se to nikdy. Z této argumentace také vyplývá, že když jsem doteď nezemřel, musím být nesmrtelný.

Text se tímto dlouho nezdržuje a záhy se na plné obrátky pustí do praktického chodu kultu. Začnou se strategií náboru, jak vtlouct lidem do hlavy, že tyhle nesmysly mají nějakou váhu (příslib nesmrtelnosti pomáhá). Pak přejdou k dalším nezbytnostem:

Pamflet jsem nedočetl, dostal jsem se asi jen do dvou třetin a pak mě začal nudit. Začali se věnovat mystickým a náboženským stránkám svého kultu. Žádné zneužívání vědy a jen minimum kultistických praktik. Textem se najednou míhaly myriády cizích jmen, doslovné citace svatých textů v původním jazyce a tak podobně. Nic zajímavého. Bavilo mě jen číst, žasnou a vyvracet jejich očividné manipulace, lži a šílenství. Každý náboženský text je ve své podstatě stejný – říká, že když jste s námi, nic zlého se vám nemůže stát, stačí jen věřit, stačí se jen chovat podle našich pravidel, stačí se jen obětovat.

Rozhodně teď mám na Kršnovce jiný názor – nejde jen o neškodné pomatence v podivných šatech, ale o idiotickou new-age sektu, která může být nevědomě surová a rozhodně (jako jakékoli jiné náboženství) nepatří do jednadvacátého století.

Když budete namítat, že pamflet byl napsán v šedesátých letech a proto může obsahovat mnoho chyb, nebojte, já se díval – vytištěn v roce 2016. Tohle nikoho neomlouvá, jde o úmyslnou ignoranci.


+1: Jinak hinduismus je poněkud komplikovaný a divný. Jde snad o jediné náboženství, které má ateistické odnože. Jejich letopisy jsou také neobvyklé: Nějaká bitva se odehrála před 120 miliony lety (tedy před vyhynutím dinosaurů) a jeden cyklus života trvá 309600000000000 let. Křesťanští fundamentalisté věří, že svět byl stvořen před 6000 lety. Amatéři.


  1. Myslím že to bylo tohoto dne
píše k47, ascii@k47.cz