k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Cesta do duše pomatenců, ztřeštěnců, konspirátorů a šarlatánů

— k47

Nejsem si úplně jistý, jestli je tohle zdravý způsob života. V posledních době čtu ohromné množství textu o šílencích, konspiračních teoriích, pseudovědě, pseudomedicíně a mám dojem, že to začíná mít následky – nespavost, neklidné sny, závislost na informacích o mimořádných magorech, ztráta přehledu o čase a výpadky vědomí.

Kliknu na jeden článek a najednou zjistím, že uběhlo něco mezi čtyřmi a šestnácti hodinami, paralyticky ležím v posteli, notebook na podlaze, mám otevřených čtyřicet sedm záložek a nedělal jsem nic jiného, než si do hlavy hrnul kvanta faktoidů o bláznech, podvodnících, ego-maniacích nebo přímo bezpečných lhářích, nejedl jsem, nepil, možná nejspíš ani nedýchal, pohybovaly se mi jen oči, vyprahlé a rudé, klouzaly po nekonečných virtuálních stránkách. Jak říkám: Nebude to příliš zdravé, už jen kvůli vysoké návykovosti.

Pamatuji si, že se zas ukázal můj oblíbený katastrofista Immanuel Velikovsky, který se snažil jenom dokázat, že všechno, co se píše ve starém zákoně včetně nekonečných kontradikcí, není nic než přesný popis historických faktů. Ve svém zápalu nejen zcela přepsal historii blízkého východu, překopal chronologii egyptských království, ale také změnil zákony fyziky a vynalezl mnohé nové včetně meziplanetárního kulečníku: V roce 1500 př.n.l. se podle něho Venuše málem srazila se Zemí a to samé se podařilo Marsu v roce 747 př.n.l. Dále tvrdil, že (z nějakého důvodu) ještě během zaznamenané historie lidstva Země obíhala kolem Saturnu a Venuše začala svou planetární kariéru jako kometa vymrštěná z Jupiteru (to vedlo k pozdějším teoriím o Nibiru a planetě X, které byly hlavními kandidáty konce světa plánovaného na rok 2012, díky moc).

Všechno jsou to pochopitelně nesmysly, které popírají všechny podklady fyziky a astronomie. Velikovsky ale neupadl v zapomnění jako další z nekonečné série bláznů a pomatenců, ba právě naopak, jeho šílenství nakazilo jiné. Stal se nexem konspirací a pseudovědy. Jeho kniha Worlds in Collision lámala všechny rekordy a jako bestseller mu zajistila obrovskou expozici a armádu věrných akolytů. Jeho střelené pavědecké teorie inspirovaly následující generace šarlatánů a pomatenců. Velikovsky začal spekulovat o elektrickém vesmíru a tyto jeho divoké výstřelky byly rozvedeny následujícími generacemi spekulátorů do extrémních závěrů: Gravitace je způsobena elektromagnetickými efekty, je dipólová, slunce je duté, neprobíhá s něm žádná jaderná fúze, ale jde o místo elektrických výbojů jakési galaktické rozvodové sítě. Nebo něco na ten způsob. Jako obvykle jde o nesmysly, konspirace a nic co by jen vzdáleně připomínalo konsenzus vědecké komunity.

A to – onen rozpor – je to hlavní. Když začnete (nedej bože) poslouchat konference příznivců elektrického vesmíru, rychle zpozorujete jedno společné téma: Velkou část času se snaží zdiskreditovat současnou vědu. Tvrdí, že nedává smysl, že rovnicím nikdo nerozumí, že se příliš vzdálila ideálu experimentů, že se stala příliš matematickou (pokaždé když zmíní Teslu, dejte si drink – všichni „alternativní vědci“ z nějakého důvodu dostanou neovladatelnou erekci, jakmile je padne jeho jméno).

Lamentování nad neefektivitou vědy je ještě ta lepší varianta. Lamentátoři (obvykle bez větších důkazů) tvrdí, že současná věda a poznání se vydalo na scestí a není efektivní nebo užitečná a existuje cesta ven, obvykle v podobě návratu k nějakému dřívějšímu ideálu (říkal někdo Nikola Tesla?).

Opravdoví pomatenci jsou přesvědčení, že oni mají legitimní, revoluční vědeckou teorii a nikdo je nechce uznat za génie, kterými jsou, protože celá vědecká obec je buď, zcela pohlcená do vlastních teorií, slepě ignoruje nebo záměrně dusí, protože sami mají své nekalé a podlé důvody. Tak se typicky pozná magor, šarlatán nebo ztřeštěnec: Věří v konspiraci akademiků a intelektuálů, věří, že ho chtějí umlčet, protože on jediný má pravdu. Nezáleží co přesně je podstata oné konspirace – ať už je satanistická, nebo jde o Ilumináty, new world order, svobodné zednáře, skupinu Bilderberg, repoidy nebo jen snahu akademiků nebýt odhalení jako podvodníci a lháři.

Tento manévr dostal vlastní jméno podle slavného perzekuovaného astronoma: Galileovský gambit. Pokud tvoje názory provokují negativní reakci establishmentu, musíš mít pravdu.

Nemusíš. Stejně jako ji neměl Velikovsky a tisícovka jeho akolytů. Všichni byli jen vyšinutí snílci, kteří se brali příliš vážně a neměli potuchu o vědeckém procesu formování a testování teorie.

Na druhou stranu, kdyby všichni byly racionální, nemohl bych žasnout, nad jejich šílenstvím.


+1: Velikovsky svou činností položil základy revidování chronologie dějin. Sám upravoval běh staletí na blízkém východě a Egyptě, ale jeho snaha vedla jiné k podobným čistkám dějin Evropy. Anatoly Fomenko zrevidoval dějiny starého kontinentu a vysnil si, že doba temna po pádu římské říše se nekonala a „skutečná“ historie začíná 11. stoletím. Jeho teorii se upsal například šachový arcimág Garry Kasparov.

+2: Další podivíni/kuriozity: lidé omlouvající Stalina, Gene Ray a jeho Time Cube, Dominionismus plochozemci, rozpínající se zeměOrgonová energie v kterou tolik věřil William S. Burroughs.

+3: Winston Churchill byl rasista, stejně jako Gandhi. To neznamená, že bychom je měli zcela zavrhnout, konec konců nikdo není perfektní, jen je vnímat jako trojrozměrné osobnosti, které mají své přednosti a chyby, ne jen jako idealizované figury vystřižené z papíru, které mohou být jen absolutně perfektní nebo zcela zavržená a nic mezi.

+4: Falun Gong není jen meditační praxí, která padla za oběť čínskému režimu, jak se prezentuje na Západě, ale plnohodnotný kult vedený prvotřídním pomatencem se zpátečnickými a reakcionářskými názory.

+5: Nejlepší věc, která vzešla ze života Immanuela Velikovskyho je album The Martyrdom of a Catastrophist od Juniusu.

píše k47, ascii@k47.cz