k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Bible je divná

18. 5. 2018 — k47

Ani nevím jak přesně se to stalo, ale v jeden okamžik jsem se probral s notebookem v klíně a měl jsem otevřených asi sto dvacet záložek Rational wiki převážně o bibli a křesťanství. Jak říkám, jsem v tom nevinně, nemám ponětí, jak jsem se dostal do té kompromitující situace, muselo jít o nějaký stav nevědomé automatické aktivity.

Možná jsem zakopl o termín Apocrypha – části bible, které nejsou uznávány některými církvemi – a už se to vezlo. Bible je totiž překvapivě zajímavý artefakt. Ne tím, co říká, ale vším ostatním. Bible není jednotná kniha, jde o kolekci různých částí z nichž různé jsou uznávány různými denominacemi. Existují alternativní evengelia, některá z nich poněkud – jak to říct? – fantaskní, jako třeba Kniha Enochova.

V ní se Enoch (pra-pra-děd Noa) stane andělem Metatronem, velkým jako sama země, se dvaasedmdesáti křídly a 365 očima. Normálka. Nebo třeba banda nadržených andělů se vydá sbalit pozemské ženy a zplodí s nimi nephilim – obry údajně vyšší víc jak 2 míle. A proto ženy mají nosit zakryté vlasy, aby je nezbouchli rozrajcovaní andělé. Nemělo by to být naopak? Andělé to začali, když se to YHWH nelíbilo, měl s nimi něco udělat. Ale co by člověk čekal od starozákonního boha, který neoplýval příliš mnoha pozitivními vlastnostmi.

Super je taky anotovaná bible, která ke většině veršů přidává maličký komentář, který poukazuje na všechny kontradikce, rozpory, nekonzistence a podivnosti. Je z toho vidět, že bible je směsice mnoha různých příběhů a mýtů, mnohem starších a převzatých z jiných kultur a společností, zkombinovaných dohromady, často násilím a s nepříliš velkou dávnou konzistence.

A tohle je ta zajímavá část, sledovat jak se celý text a všechno s ním spojené vyvíjelo, od sumerských mýtů a dávných jiných pověstí. Nešlo o vyjevení nějaké vyšší entity, ale proces, který sledoval různé cíle, pohyboval se v reáliích doby železné a byl politicky a byrokraticky usměrňován všemožnými koncily a slezinami biskupů, kteří se dohodli co je fajn a co radši vyhodí.

Rozhodně si přečtěte anotovaný starý zákon, aspoň začátek Genesis, stačí pár stránek, aby se dostavil pocit, že bible je zatraceně divná. Jak tomuhle někdo může věřit? Vždyť jsou to jen prehistorické pověsti bohatě namixované s nesmysly.


+1: Arno Schmidt: Although he was not a deist in the conventional sense, he maintained that the world was created by a monster called Leviathan, whose predatory nature was passed on to humans. Still, he thought this monster could not be too powerful to be attacked, if it behooved humanity.

píše k47, ascii@k47.cz