k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Automatizace udělá z práce peklo

2. 2. 2018 — k47

S tím jak bude automatizace postupovat a bude k dispozici stále méně pracovních příležitostí, ta pracovní místa, která přežijí, budou hůře placená, s delšími hodinami a drasticky narůstajícími nároky. Pro nedostatek lepšího termínu půjde o otrockou práci.

Sled událostí bude následující: Automatizace učiní obrovské množství lidí nadbytečnými, najednou je o každé místo obrovský zájem, jde o trh s gigantickým přebytkem nabídky a zaměstnavatelé si můžou diktovat podmínky jak se jim zlíbí. Když někdo nebude stačit, bude okamžitě nahrazen jiným člověkem, který je hladový po práci a doslova hladový.

Amazon je jako v mnoha případech krok napřed před zbytkem světa. Bezosovi dělníci pracují v hrozných podmínkách, když nestačí, jsou urychleně nahrazováni a jejich platy jsou tak mizerné, že potřebují asistenci státu.

Zatím se to týká jen nekvalifikované práce, ale výzkum umělé inteligence, která je motorem absolutní automatizace, postupuje mílovými kroky a začíná požírat stále vyšší a lépe placené pozice pracovního žebříčku. Do deseti let, bude ohrožena práce všech s výjimkou jen několika vyvolených na samém vrcholu pyramidy, kteří provádějí výzkum a vývoj umělé inteligence (jako třeba ti inženýři nvidie, za které google nabízel deset megadolarů 1 ). Běžný programátor, který má teď místo zcela jisté a proto je slepý k problémům ohrožující jiné vrstvy populace, se může za pár let octnout na dlažbě nebo se bít k smrti v arénách za stále menší a menší odměny a čekat, kdy ho na kusy roztrhají ještě mladší, agresivnější a hladovější programátoři.

Někdo Bezosovu tyranii na twitteru obhajoval a útočil na empatii s vykořisťováním tím, že tomu kritici nerozumí, protože nikdy neřídili komplexní byznys, známky empatie pro ně byly „hyperventilující moralitou“ a obdivovali podnikatele vytvářející pracovní místa pro ty, kteří si chtějí v životě polepšit. Ale pokud je možné si polepšit jenom otrockou prací, protože jiná alternativa existuje, je tohle služba dobru?

Říkali: Založ vlastní firmu & zachraň svět. To je stupidní argument. To je podobné, jako říkat, že nemůžu kritizovat autokratický režim, dokud se nestanu diktátorem ve vlastním státě. Je to jen způsob jak umlčet odpůrce. Jejich argumenty nemají váhu, když sami nejsou na identické pozici jako kritizovaný.

Pokud není možné provozovat prosperující firmu bez rozsáhlého vykořisťování, jaký má vlastně smysl celé socioekonomické uspořádání? Když se sociopati vždy dostanou na vrchol a vyjebou s lidmi, kteří mají svědomí, jaký smysl má tahle fraška? Jestli není možné vybudovat lepší svět, naší povinností může být ten současný zničit. Anarchoprimitivisti můžou být na správné stopě, ale někdo může namítat, že nezachází dostatečně daleko.

Do budoucna je možné se vydat po několika cestách. Libertariáni říkají nesahejte mi na vlastnické právo, lidem v nouzi někdo pomůže, jsem si tím jistý, nebudu to já, ale někdo jiný se určitě najde. Bill Gates navrhuje zdanit stroje. Rádoby progresivní hlasy volají po základním příjmu. Ale jediné skutečné řešení je globální komunistická revoluce a převzetí kontroly nad prostředky automatizované výroby.

Čas revoluce je právě teď.


  1. Nabízených 10M$ je v přepočtu 200M korun, medián české mzdy je něco kolem 25000, což znamená, že jednomu vývojáři umělé inteligence nabízeli tolik, kolik by si průměrný Čech vydělal za 666 let.

+1: Automatizovaný nábor.

+2: AI Is Coming for Your Favorite Menial Tasks

+3: How hard will the robots make us work?

píše k47, ascii@k47.cz