k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jak nakonfigurovat asciiblog

— k47

Asi takhle: Napsal jsem další kus návodu jak používat asciiblog – tedy software, který generuje tenhle web + pár dalších1 . V dokumentaci teď můžete studovat popis všech konfiguračních direktiv pro přizpůsobení vlastního blogu.

Psaní dokumentace není taková zábava jako tvořit nový kód, ale není to zas tak zlé. Jenom musím popsat vlastní duševní pochody a záměry a velice hrubě obtáhnout jejich obrys, aby z toho měli něco i ti, kteří mi nevidí do hlavy. Že to za půl roku bude i moje pomůcka, protože všechno to, co bylo naprosto jasné, mi zmizí z hlavy jako pára paměti nad hrncem naplněným šedou kůrou mozkovou, není třeba připomínat.

Stává se to častěji něž by mělo – podívám se na vlastní kód a tápu. Co to vlastně dělá, proč je to zrovna takhle, jaký je význam téhle věci, nemůže se nic stát, když ji smažu. A najednou se všechno rozbilo. Dokumentace se hodí, slouží jako značky na stěně zpola zasypaných jeskyní vzpomínek.

Ze všeho nejvíce mě baví dělat drobné změny, které softwarový produkt nějakým způsobem vylepší. Žádné akce kulový blesk, zrychlování, překopání od základů, změny paradigmatu, disrupce, hlavně užitečné maličkosti pro lepší použitelnost. Skripty pro kontrolu častých chyb pravopisu nebo detekce nepoužitých fotek jsou příklady těch větších. V kódu asciiblogu jich je zašito mnoho dalších, například: Všechny interní odkazy se kontrolují, zdali jsou validní. Pokud vedou na neexistující stránku, je vypsána chyba a zároveň se odkaz převede na obyčejný neklikatelný text. Zavedl jsem to protože se častěji, než by se slušelo, překlepnu. To mě štvalo, obohatil jsem program o několik kontrol, produkt je zas o něco příjemnější používat & mám z toho dobrý pocit.

Vzorem může být Knuthův TeX, čtyřicet let vyvíjený software, který nesměřuje k nové funkcionalitě a převratným změnám, ba právě naopak: Má vytyčený cíl jak má výsledný vypadat konečný produkt a pomalu se k němu asymptoticky blíží. To se promítá do číslování verzí. Od třetího vydání každý update přidá další cifru π. Současná čtyři roky stará verze nese znamení 3.14159265.

Nemám přesnou vizi, jaká by měla být finální podoba asciiblogu, ale obrysy jsou prosté: Na jedné straně zdrojové soubory, na druhé HTML soubory. Nic moc zajímavého se na to nedá nalepit.


  1. Připadá mi, že jich je ještě několik extra, ale nějak si je nemůžu vybavit. V budoucnu bych také chtěl převést funkcionálně.cz z wordpressu, který je napsaný v PHP a čas od času je v něm objevena kritická zranitelnost, do asciiblogu, který generuje čisté HTML, které je z principu neprůstřelné.
píše k47, ascii@k47.cz