k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Artefakty

— k47

Pokud máte centrální nervovou soustavu & pozorně sledujete tyto digitální končiny, museli jste si nutně všimnout jistého stylu fotek – osamocený artefakt ztrácející se na čistě bílém pozadí, vždy zachycený kolmo shora zcela bez perspektivy – které začaly doprovázet určité texty & zápisy. Někdy představují doprovodné ilustrace odstavců, jindy zas plní roli vycpávky (doplněnou volným odkazem na povídku, protože proč ne? – i když nedělám nic, pořád můžu inzerovat, co jsem udělal dřív).

Začalo to tak, že mě jednou v hloubi noci napadlo udělat sérii jakoby-produktových snímků různých náhodných předmětů, které jsem našel v Cele. Nevěděl jsem k čemu budou ani co s nimi, ale když člověka něco znenadání chytí, nemůže vzdorovat. Eventuálně budeme všichni mrtví, vyhasnou hvězdy, poslední životní formy živořící v okolí supermasivních černých děr vyplýtvají jediný zbývající zdroj energie v kosmu, umrznou, pak zemře celý vesmír a definitivně skončí jsoucno. V takové situaci se nikdo nebude ptát, jestli dávno neexistující jedinec dělal rozumné věci, ale jestli se aspoň trochu bavil. Tedy oni se nebudou ptát ani na to, ale jistě víte, co tím myslím.

Arte-fotky ležely na disku, občas jsem udělal nějakou další, zlepšoval se v technice1 , ale pořád nebylo jasné, k čemu to sakra bude. Příběh mého života.

Pak jsem ale začal ve velkém dělat ilustrační fotky k textuálním záznamům2 & štos podivností se najednou hodil + taky jsem psaní začal flákat & denní lingvistické úsilí nahrazoval jednou fotkou. Proč ne? Eventuálně všichni budeme mrtví atd. atd. atd.

Hmm, nevím přesně, co chci vlastně říct, obrázky artefaktů nejsou samy o sobě příliš zajímavé. Možná bych se měl spokojit s oznámením, že to existuje. Možná že ty dnešní odstavce jsou jen další vycpávkou téměř bez obsahu, psanou v hluboké noci na balkóně Cely s měsícem nad hlavou, na jediném místě a v jediném čase, kdy se dá aspoň trochu existovat. Možná. Nevím.


  1. V ideálním případě stačí jen vyvážení bílé, tonální křivka a zřetelnost. Všechno ostatní spočívá v technice zápěstí a poloze blesku.
  2. Také jsem zpětně přidal doprovodné fotky pro článek o knížce Tubestirádě proti UBI.
píše k47, ascii@k47.cz